Andrej Kiska ukončil svoje krátke pôsobenie v straníckej politike a Veronika Remišová podľa očakávaní prevzala jeho žezlo. Teraz stojí pred najťažšou úlohou vo svojej doterajšej kariére. Musí presvedčiť verejnosť, že Za ľudí nie je stranou na jedno použitie. Nepomáha jej v tom odchod zakladateľa strany, ktorý bol doteraz pre mnohých voličov hlavným dôvodom na voľbu.

V. Remišová navyše strane naordinovala veľmi nešťastnú stratégiu. Koncept stredovej politiky (prípadne politiky rozumu), ktorý vymyslel už jej predchodca, má v sebe jeden skrytý nedostatok. Stredovosť v preklade znamená alibizmus alebo vyhýbanie sa hodnotovým sporom, ktoré by mohli uraziť niektorého voliča či straníka. Lenže hodnotové spory prinášajú do politiky emócie a emócie motivujú voličov na akciu. Strana bez vlastných hodnôt a ochoty zapájať sa do hodnotových sporov pôsobí nudne a bezzubo.

Zvolenie V. Remišovej sa nestretlo s nadšením širokej verejnosti ani médií. Dôvodom však nie je samotný koncept stredovej politiky, ale jej údajne slabé líderské schopnosti. Vraj tie budú príčinou zániku strany. Odkiaľ sa berie toto podceňovanie političky, ktorá bola posledné štyri roky jednou z najvýraznejších postáv opozície?

Novozvolená predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová hovorí k novinárom po zvolení počas snemu strany Za ľudí, 8. augusta 2020 v Trenčianskych Tepliciach. FOTO TASR - Radovan Stoklasa
Neprehliadnite

5 top udalostí víkendu: Nová šéfka strany Za ľudí a výhra Borisa Kollára v lotérii Tiposu

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa