Zamestnávatelia si často nie sú istí, či sa im nová zamestnankyňa oplatí. Najmä z dlhodobého hľadiska. Investície do ľudského kapitálu sú však pre firmy dôležité.

Zamestnankyne s malými deťmi

Patrícia Hirschnerová a Terézia Miháliková rozbehli projekt Pracujúce mamy. Veria, že flexibilný pracovný čas môže na Slovensku fungovať rovnako ako v zahraničí. Obe sú mamy. Učia firmy uvedomovať si, že ženy na rodičovskej dovolenke majú chuť pracovať a sú hodnotným artiklom na pracovnom trhu. Roky strávili v zahraničí, doma zistili, že realita pracovného trhu sa napriek technickému a legislatívnemu pokroku roky nezlepšila a alternatíva ku klasickému pracovnému pomeru neexistuje.

Patrícia pracovala v Slide. Prístup firmy ju motivoval nebáť sa pracovať a ísť na rodičovskú. „Výskumy aj prax firiem, s ktorými spolupracujeme, ukazujú, že ženy, ktoré pracujú na čiastočný úväzok popri deťoch, majú vysokú motiváciu, schopnosť zorganizovať si priority a tak vytvárať balans medzi prácou a rodinou,“ hovorí Patrícia. Z dlhodobého horizontu je významná aj diverzita na pracovisku. Dáta potvrdzujú, že kolektívy sú efektívnejšie a inovatívnejšie, keď sú zložené rovnako z mužských a zo ženských zamestnancov. Nie všetkým zamestnávateľom však takýto typ dlhodobej investície dáva zmysel. Trendy vo svetovej ekonomike na príklade inovatívnych firiem hovoria, že práve toto sú tie firmy, ktoré prežívajú.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa