Európsky plán obnovy myslí aj na energetické zlepšenie hospodárnosti budov. Na Slovensko má z neho na tento účel pritiecť až 700 miliónov eur. Prioritne sa plánujú obnoviť rodinné domy a verejné historické a pamiatkovo chránené budovy. Väčšina z tohto balíka, 500 miliónov eur, má ísť na „ozelenenie“ rodinných domov. Len zvyšných 200 miliónov má ísť do obnovy verejných budov.

Ministerstvo dopravy, ktoré má obnovu čiastočne na starosti, predpokladá, že prvé výzvy budú zverejnené najneskôr na začiatku roka 2022. V súčasnosti sa zapracovávajú pripomienky jednotlivých ministerstiev a tie z technických rokovaní s Európskou komisiou.

Funenpark v husto obývanej centrálnej časti Amsterdamu ponúka príjemné zelené rezidenčné bývanie bez áut.
Neprehliadnite

Zelené budovy ovplyvňujú svoje okolie aj výkon ľudí v nich

Pomalé tempo

Verejné budovy obnovujeme na Slovensku najpomalšie. Opraví sa ich iba jedno percento ročne. Verejná správa by pritom mala byť príkladom tak v tempe, ako aj v kvalite obnovy. Problém je aj v tom, že verejné budovy obnovujeme prevažne z eurofondov. Tie nečerpáme načas, pretože projekty nie sú dobre pripravené. V tomto kontexte vyznieva prinajmenšom čudne, že z peňazí z plánu obnovy sa majú obnovovať len historické a pamiatkovo chránené budovy.

Odborníci a ministerstvo dopravy a výstavby však tvrdia, že v hre je aj obnova nemocníc, škôl a iných verejných budov. Spolu chce Slovensko investovať až 1,7 miliardy eur práve do verejných budov. „Investície do budov sú v pláne obnovy zastúpené masívnymi investíciami takmer dve miliardy eur. Je to historická príležitosť, ktorá sa v blízkej budúcnosti nemusí opakovať, a mali by sme ju využiť rozumne a zmysluplne,“ hovorí analytik organizácie Budovy pre budúcnosť Richard Paksi. Podľa neho potrebujeme v prvom rade nadrezortnú spoluprácu, zároveň by však bolo žiaduce prizvať sektor, ktorý má s projektmi praktické skúsenosti a môže pomôcť opatrenia nastaviť tak, aby Slovensko v obnove uspelo čo najlepšie.

Niektorí odborníci si myslia, že efektívnejšie, než podporovať z plánu obnovy verejné budovy, je staviť na zelenú obnovu rodinných domov. Viac ako polovica obyvateľstva v našej krajine býva v rodinných domoch. Na Slovensku ich stojí vyše jeden milión, z toho viac ako polovica neprešla ešte ani čiastočnou rekonštrukciou. Z fondu obnovy sa ich podarí obnoviť asi len 10-tisíc.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa