Slovenská energetická legislatíva prejde tento rok výraznými zmenami. Ministerstvo hospodárstva pracuje na transpozícii ďalších európskych smerníc v rámci takzvaného zimného energetického balíčka. Časť súboru ôsmich nariadení Európskej únie bola na Slovensku zákonne upravená už v uplynulých rokoch, tie najzásadnejšie zmeny však prichádzajú nakoniec.

Letný zimný balíček

Zimný energetický balíček je komplexnou reformou energetickej politiky Európskej únie, ktorej cieľom je udržať jej konkurencieschopnosť na energetickom trhu a vytvoriť podmienky na dekarbonizáciu. Súčasťou balíčka opatrení je novela smernice o podpore využívania energie z obnoviteľných zdrojov, ktorú by mali jednotlivé štáty začleniť do svojej legislatívy do konca júna 2021. „Nová európska legislatíva je impulzom pre udržateľný rozvoj obnoviteľných zdrojov a integráciu do elektrizačnej sústavy i systémov vykurovania a chladenia,“ pripomína štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek. „Vďaka podpore aktívnych odberateľov, samospotrebiteľov a energetických spoločenstiev môže dokonca viesť k zníženiu cien energií,“ dodáva.

Aktívni odberatelia, samospotrebitelia, energetické spoločenstvá, ale napríklad aj zapájanie batériových úložísk, smart prvkov a digitalizácia sú pre slovenský energetický trh do veľkej miery novinky, s ktorými si bude musieť poradiť. Efektívne využívanie nových prvkov je podmienené dereguláciou trhu a jeho otvorením pre nové typy produktov. Nové nastavenie zároveň dodávateľom a konečným spotrebiteľom umožní nastaviť spotrebu energií efektívnejšie.

Klimatické ciele rastú

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa