Počet prípadov nákazy Covidom-19 je na Slovensku na nových maximách a ďalej prudko rastie. Testovacie a trasovacie kapacity nestíhajú. Zdravotnícky personál je pod čoraz väčším tlakom a jisky sa rýchlo zapĺňajú. Líder a plán sú v nedohľadne. Začína sa šepkať o blížiacom sa armagedone. „Ideme do strašných dní. Počty budú evidentne ešte výrazne stúpať a naše kapacity začnú škrípať,“ vyhlásil premiér Matovič.

V tejto neblahej, no najmä nezvládnutej situácii bolo namiesto prípravy na druhú vlnu epidémie prioritou ministra zdravotníctva plošne vymieňať riaditeľov nemocníc. Bez transparentných a objektívnych výberových konaní sa na posty dostali sporní ľudia, ktorí nezvýšili dôveru vo fungovanie systému. Najväčším prekvapením posledných dní sa stal narýchlo podaný návrh ministerstva na odstrihnutie súk-romných zdravotných poisťovní od plánovaného dofinancovania. Ak by ho vláda schválila, nikto nevie, čo by to znamenalo pre viac ako dva milióny poistencov.

Polročnú prácu nového ministra zdravotníctva ľudia zo sektora, s ktorými sa TREND rozprával, hodnotia vyslovene negatívne. Obrovské manažérske zlyhanie, takmer žiadna komunikácia či neodbornosť pri príprave opatrení a usmernení – to sú najčastejšie výčitky. Tou najväčšou opakovanou obavou sú červené oči pri výmene všetkých, ktorí „nie sú s nami“.

Pri najväčšej hrozbe stojacej pred slovenským zdravotníctvom a ekonomikou vôbec ministerstvo zdravotníctva presadzuje zásadné štrukturálne reformy a personálne zmeny. To všetko bez plánu, transparentnosti či odbornej diskusie. Zdravotníctvo nefunguje optimálne, ale snaha rozsekať existujúce vzťahy a štruktúry len na základe pocitov a presvedčení vyvoláva obavy.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa