Poisťovňa jej nijako nezdôvodnila zmenu postoja, obrátila sa preto na Kanceláriu verejného ochrancu práv. Právnici ombudsmanky zistili, že dôvodom bol dlh pacientky na poistnom. V minulosti jej napriek nemu liečbu uhrádzali.

„Neodôvodnená zmena posudzovania žiadosti o poskytovanie úhrady a chýbajúce poučenie o možnom odvolaní sa proti rozhodnutiu sú závažnými nedostatkami. Poisťovňa zasiahla do základného práva na spravodlivý proces,“ komentuje hovorkyňa ombudsmanky Michaela Pavelková.

Prokuratúra im dala za pravdu

Každé rozhodovanie poisťovne podľa kancelárie ochrancu práv musí spĺňať podmienky, ktoré vyplývajú z ústavného práva na súdnu a inú právnu ochranu. To znamená, že musí obsahovať výrok, odôvodnenie a poučenie o odvolaní. Kancelária odporučila poisťovni, aby o tomto poučila svojich revíznych lekárov a zároveň aby o žiadosti pacientky z Levíc opätovne rozhodla v súlade so zákonom o správnom konaní. V poisťovni sa s tým nestotožnili, a tak sa kancelária ochrancu práv obrátila na Krajskú prokuratúru v Nitre.

Keď tá prípad odmietla, lebo jeho preskúmanie nemajú v kompetencii, obrátili sa na generálnu prokuratúru. A tam im dali za pravdu. Zo stanoviska generálnej prokuratúry vyplýva, že ak zdravotná poisťovňa 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa