Tento príklad hovorí o trende, kam sa majú posúvať dnešné verejné, ale aj súkromné budovy. Majú byť nielen funkčné, ale aj príjemné na pobyt, energeticky úsporné, zelené, akusticky či svetelne dobre vyriešené. Mali by mať kvalitne vyriešenú ventiláciu. Tieto faktory podľa odborníkov vplývajú na výkonnosť ľudí v práci, ale aj na ich psychiku a pohodu.

Na stavbu udržateľných budov by sa mali použiť materiály, ktoré pri produkcii, ale aj doprave na stavbu šetria emisie CO2 alebo sú recyklovateľné. Konštrukčné materiály by mali byť prírodné, a pokiaľ možno, z lokálnych zdrojov. „Pri použití exotických drevín sa darmo budete tváriť ekologicky, keď na ich dopravu miniete viac emisií CO2, ako ušetríte na dreve,“ vysvetľuje architekt z ateliéru Rules Rudolf Lesňák.

Udržateľné budovy by mali byť ohľaduplné k životnému prostrediu, ku kultúre krajiny, rešpektovať okolitú zástavbu a genius loci, myslieť na well-being [blaho – pozn. TREND] užívateľov.

„Budovy majú byť energeticky úsporné až pasívne, počas ich používania nie sú zdraviu škodlivé, po opotrebovaní sa dajú znovu použiť alebo recyklovať a majú kvalitné vnútorné prostredie, v ktorom sa ľudia cítia dobre,“ dodáva Veronika Kotradyová z Fakulty architektúry STU.

Svetlo, teplo a hluk

Ideálna udržateľná budova by mala byť navrhnutá tak, aby si vyžadovala čo najmenej dodatočných energií. Preto by mala mať veľa denného svetla, ktoré ušetrí náklady na svietenie, aj prírodné tienenie. To usporí náklady na klímu. „V prvom momente náš nervový systém vyhodnocuje, či v danom priestore ostať alebo z neho utiecť. Hluk, svetlo, kvalita ovzdušia, na to reaguje človek čisto inštinktívne,“ vysvetľuje V. Kotradyová.

Zdravotnými problémami na pracoviskách sa na Slovensku zaoberá odbor hygieny životného prostredia na Úrade verejného zdravotníctva SR. Podľa Dáše Račkovej, hovorkyne inštitúcie, sa na nich zamestnanci firiem obracajú najčastejšie s podnetmi, ktoré sa týkajú nevyhovujúcej teploty, vlhkosti, zle nastavenej klimatizácie či s problémami s vetraním, osvetlením a hlukom. „Firmy si najčastejšie dávajú vykonávať analýzy mikrobiologických ukazovateľov, čo sú mikroorganizmy a plesne,“ dodáva D. Račková.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa