Centrá podnikových služieb patria do úzkej skupiny firiem, ktoré kríza vyvolaná globálnou pandémiou koronavírusu nepoložila, ba ani sa ich výrazne nedotkla. Vďaka vysokej miere flexibility a širokému spektru obsluhovaných odvetví sa im aj v minulom roku vo veľkej miere podarilo vyhnúť hromadnému prepúšťaniu.

Ani spoločnosti, ktoré v minulom roku znižovanie počtu zamestnancov ohlásili, tak nerobili z dôvodu samotnej pandémie. Je dokonca pravdepodobné, že tempo rastu sa bizniscentrám vlani podarilo dokonca mierne zvýšiť. A keby im to trh práce umožňoval, prijímali by ešte viac nových ľudí.

Krízou prešli bez pomoci

Centrá podnikových služieb poskytujú administratívne služby na kľúč celému spektru odvetví. Kríza ich teda zasiahla skôr nepriamo cez pokles aktivity v logistike, leteckej doprave, automotive či retaile. Vo zverejnených hospodárskych výsledkoch firiem badať narušenie doposiaľ prakticky neprerušeného rastového trendu, spomalenie však bolo vo väčšine prípadov mierne.

Na rozpočet spoločností majú rastúci dosah osobné náklady. „Najväčším problémom je pre nás vysoké odvodové zaťaženie, náklady na zamestnanca nám rastú, len od roku 2018 sa priemerné náklady na zamestnanca zvýšili o 40 percent,“ ilus-truje šéf spoločnosti Clarios Juraj Barus.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa