V pracovni 30-percentného majiteľa problémovej spoločnosti Arca Investments Petra Krištofoviča tróni busta podnikateľa Tomáša Baťu, ktorý je jeho vzorom. Známy motivátor a biznismen celkom pokojne rozprával o tom, prečo sa Arca Capital dostala na okraj konkurznej priepasti. Tvrdí, že chyba nebola v rizikovom biznisovom modeli skupiny, ale najmä v krátkodobých zmenkách, ktoré mali financovať dlhodobé aktíva. A takisto v neschopnosti manažovať kúpené firmy.

V Arce Capital máte takmer tretinový podiel. V lete ste pre TREND povedali, že sa o svoje investície nebojíte a veríte vedeniu, že ozdravenie firmy zvládne. Stále to platí?

Bol som vtedy optimistickejší, pretože som veľa vecí nevedel. Dnes už taký optimista nie som. Manažment už nemá moju dôveru. Tá však bola celé roky absolútna. Firma rástla, zhodnocovala peniaze investorom, všetko bolo tak, ako som si predstavoval.

Ako ste sa dostali k 30-percentnému podielu v Arce?

Keď sme s Paľom [Pavol Krúpa – pozn. TRENDU] zakladali Arcu, každý mal vlastné projekty. Dohodli sme sa, že v nich budeme do kríža vlastniť minoritné podiely. Už sme sa poznali, v podnikaní sme mali za sebou pár úspechov. Ale mali sme rešpekt k pravidlu, že dvaja spoločníci sú veľa a jeden málo. To nám umožňovalo riešiť konflikty v rozhodovaní – kto mal majoritu, mal aj posledné slovo.

Až do roku 2008 som mal len 16 percent. Vtedy som pomohol stabilizovať Arcu peniazmi, ktoré som do nej nalial zo svojich projektov. Plus som vybavil úver. Vďaka tomu narástol môj podiel na súčasných 30 percent. Bol som nevýkonný akcionár, nepôsobil som v manažmente firiem.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa