Jeho hlavnou pridanou hodnotou je podpora vyšetrovania z taktickej a technickej stránky. Inštitúcia výraznou mierou prispela aj k rýchlemu odhaleniu páchateľov vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Riaditeľ odboru závažnej organizovanej kriminality Europolu Jari Liukku pre TREND približuje, ako pomoc nadnárodnej polície v tomto prípade vyzerala.

V rozhovore sa dočítate

  • V akých prípadoch môže Europol vstúpiť do vyšetrovania trestných činov
  • Čo robil Europol v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej
  • Ako technológie vyšetrovateľom pomáhajú a ako im robia prieky
  • Čo je najväčšou hrozbou pre európsku civilizáciu

Pamätáte si okamih, keď ste sa o vražde slovenského novinára dozvedeli?

Áno, spomínam. Bolo to všade v médiách a pomerne krátko nato nás kontaktovali slovenské oficiálne orgány.

Čo ste si o tom pomysleli?

Že to je výnimočný prípad. Našou hlavnou úlohou však je podporovať vyšetrovanie v domovských krajinách tak, ako o to požiadajú národné orgány. Ak sa navyše rozprávame o takýchto prípadoch, musíme konať veľmi intenzívne.

Na základe akých kritérií sa národné orgány rozhodujú, že požiadajú o pomoc Europol?

Náš mandát vyžaduje, aby sa zločin týkal aspoň dvoch členských štátov. Našou úlohou je pomáhať pri vyšetrovaní a poskytovať národným inštitúciám podporu, nemáme žiadnu výkonnú právomoc, to znamená, že nemôžeme predvolávať a vypočúvať svedkov a podobne.

Naša pomoc napriek tomu pokrýva široké spektrum závažnej trestnej činnosti. Čo konkrétne robíme, závisí od prípadu aj od toho, čo žiada členská krajina.

Medzinárodný prvok

V prípade vraždy J. Kuciaka a M. Kušnírovej však zrejme neexistoval žiaden medzinárodný presah.

Nemôžem zachádzať do detailov, lebo prípad ešte nie je ukončený. Ale vždy potrebujeme, aby doň boli zapojené aspoň dve členské krajiny. Inak nemáme mandát na to, aby sme pomáhali a poskytovali podporu. Vec, na ktorú sa pýtate, je dlhodobý proces. Na detaily sa treba pýtať príslušných orgánov na Slovensku.

To znamená, že pri zločinoch, ktoré sa týkajú len jednej krajiny, nemôžete poskytovať podporu?

Nie, náš mandát to nedovoľuje. Keď nejaká vec prichádza do Europolu, v prvom rade musíme zistiť, či sa na ňu vzťahuje náš mandát. Až potom môžeme pomáhať krajinám pri vyšetrovaní.

Znamená to, že ste sa zaoberali napríklad aj stopami, ktoré viedli k talianskemu mafiánovi Antoninovi Vadalovi, ktorý na Slovensku podnikal?

K tomu sa nemôžem vyjadrovať.

Má Europol nejaké výhody v porovnaní s národnými vyšetrovacími orgánmi?

My s členskými štátmi nesúťažíme, my im pomáhame. Preto by som nerád hovoril o tom, akú výhodu máme oproti vyšetrovateľom v jednotlivých štátoch. Závisí to od prípadu, od toho, aké kapacity má členská krajina a akú podporu potrebuje. Kľúčové z nášho pohľadu je zabezpečiť výmenu informácií medzi krajinami.

Tak vieme spojiť rôzne prípady a vyšetrovateľov z rôznych krajín, ktorí si môžu pomôcť. To je dôležitá úloha Europolu.

Popri moderných technológiách je stále potrebné využívať aj klasickú policajnú prácu, takže žiadna technológia nemôže nahradiť tradičné vyšetrovanie

To je vaša jediná pridaná hodnota, že viete sprostredkovať kontakt medzi krajinami?

Pridaná hodnota, ktorú môžeme priniesť, je napríklad to, že vieme zabezpečiť mnoho rôznych postupov a služieb, ktoré nemusia byť dostupné na národnej úrovni. Všetko závisí od toho, čo konkrétna krajina potrebuje. Pomáhať vieme priamo z veliteľstva v Haagu, ale môžeme svojich ľudí vyslať aj do terénu či do konkrétnej krajiny.

Tak to bolo aj v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Zvyčajne sú naši ľudia súčasťou vyšetrovacích tímov. Aj v tomto okamihu mám niekoľko ľudí v rozličných krajinách, ktorí tam pomáhajú pri vyšetrovaní viacerých trestných činov.

Čo znamená, že sú vaši ľudia súčasťou tímov? Pricestujú do krajiny a sú tam v dennom kontakte s vyšetrovateľmi či operatívcami?

Áno, pracujú s národnými vyšetrovateľmi priamo na mieste. Nemajú výkonné právomoci, ale kým to legislatíva v krajinách povoľuje, podporujú členské štáty aj bez výkonného mandátu.

Dáta k podozrivým osobám

V čom poskytoval Europol pomoc pri vyšetrovaní vraždy J. Kuciaka a M. Kušnírovej?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa