K miernemu spomaleniu inflácie v úvode roka prispel bázický efekt z úvodu minulého roka či medzimesačne stagnujúce ceny pohonných látok, ale najmä tlmený nárast cien energií na bývanie vďaka štedrej podpore od štátu. Uviedol to analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák v komentári k údajom o januárovej inflácii, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR.

Relatívne dynamický rast cien potravín pretrval aj v úvode roka, hoci v medziročnom porovnaní sa už znížil. Zdražovanie v tomto roku už nepodporili ceny pohonných látok. Vláda ešte v decembri schválila zastropovanie cien energií pre domácnosti na úrovni roku 2022 pre elektrinu, 15-percentného zvýšenia pre plyn a zvýšenia 20 eur za MWh pre centrálne zásobovanie teplom. Premiér Eduard Heger vtedy uviedol, že v prípade elektriny sa tak domácnosti vyhli zdraženiu až o 380 percent a pri plyne o 225 percent.

Ľ. Koršňák očakáva, že inflácia dosiahla vrchol už v závere minulého roka a jej súčasné zvoľňovanie bude pokračovať. Bude však pomalé, pretože väčšina položiek spotrebného koša si zrejme udrží nadpriemerné dynamiky zdražovania, sčasti pre vplyv vyšších cien energií. Aj podľa hlavného ekonóma ČSOB Mareka Gábriša by mala inflácia u nás počas roka postupne zvoľňovať, pričom v druhom polroku by mohla klesnúť už na jednociferné úrovne.

Pripomenul, že medziročná inflácia v eurozóne v januári klesla na 8,5 percenta a klesá už tretí mesiac po sebe. Štatistický úrad SR predtým informoval, že spotrebiteľské ceny tovarov a služieb v januári 2023 vzrástli medziročne o 15,2 percenta.

Investori sa vracajú k dlhopisom

Dlhé roky boli výnosy dlhopisov blízke nule, tie nemecké sa úročili aj negatívne. Dnes je to minulosťou; dvojročné americké dlhopisy nesú výnos 4,4 percenta a nemecké 2,6 percenta. „Normalizáciou menovej politiky sa výnosy dlhopisov dostali opäť do kladných hodnôt a anomália na dlhopisovom trhu, ktorá tu bola posledných sedem rokov, sa stratila. Dlhopisy s negatívnym výnosom už na trhu takmer nie sú,“ zhodnotil analytik Across Private Investments Dominik Hapl. Podľa neho sa ukazuje, že „liečba“ inflácie vyššími úrokovými sadzbami funguje.

Zodpovednosť firiem áno, ale bez byrokracie

„Slovensko plne podporuje uplatňovanie princípov zodpovedného podnikania v globálnej ekonomike, na druhej strane varuje pred opatreniami, ktoré by zvyšovali administratívnu záťaž pre firmy,“ povedal štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Peter Švec počas zasadnutia ministrov členských štátov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) v Paríži. Podľa neho by malo mať prednosť vytváranie motivačných podmienok na zodpovedné správanie firiem pred administratívnymi opatreniami kontroly.

Globálna daň na mŕtvom bode

Medzinárodné rokovania o zdaňovaní technologických gigantov, ktoré podnikajú vo viacerých štátoch, no zisky deklarujú len v niekoľkých z nich, sa zastavili. Dôvodom je odpor niektorých krajín vrátane USA a Indie. Uviedol to francúzsky minister financií Bruno Le Maire, ktorý teraz volá po „európskom riešení“.

AeroMobil ide do konkurzu

Spoločnosť AeroMobil, ktorá vyvíjala lietajúce auto, bola nútená podať návrh na konkurz. Podľa zástupcov startupovej firmy sa nepodarilo získať od investorov dostatočné množstvo financií na pokračovanie vo výskumno-vývojových aktivitách. Počas dvanástich rokov vznikli tri generácie lietajúcich prototypov, na ktoré firma získala od fondov a investičných bánk z celého sveta asi 25 miliónov eur.

Firmy by sa mali pripraviť na recesiu, vojna nebude bez následkov

Firmy vo vyspelých štátoch by sa mali pripraviť na recesiu. Ekonomickú situáciu v Európe ovplyvní najmä priebeh vojny medzi Ruskom a Ukrajinou. Tvrdia to analytici spoločnosti Dun & Bradstreet. „Začiatok roka bol priaznivý, pretože zníženie celkovej inflácie na vyspelých trhoch ukázalo, že menová politika funguje. To najhoršie však ešte nie je za nami,“ uviedol hlavný ekonóm firmy Arun Singh.

Logika, že recesia vyvolaná menovou politikou centrálnych bánk – ak nastane – by mala byť mierna, môže platiť pre USA, no v Európe môže výsledky ovplyvniť priebeh vojny na Ukrajine, zdôraznila spoločnosť. Európske firmy sa teraz pripravujú na úplné embargo na dovoz surového a rafinovaného paliva z Ruska.

Podľa analytičky Petry Štěpánovej zatiaľ všetko nasvedčuje tomu, že Európa zvládla zimu lepšie, než mnohí očakávali, a priemyselná výroba nedostala taký úder, ako sa predpokladalo. Veľa závisí aj od ďalšieho otvárania Číny, kde je stále vysoký počet prípadov covidu.

Obchodná komora chce od politikov, aby viac hľadeli do budúcnosti

Slovenská obchodná a priemyselná komora upozornila na to, že treba, aby si terajší aj budúci predstavitelia vládnej exekutívy uvedomili, že ich činnosť je síce obmedzená volebným obdobím, ale ich povinnosťou je aj sledovanie dlhodobých cieľov. Tie by mali byť také, aby ich splnenie v konečnom dôsledku umožnilo zvyšovanie životnej úrovne obyvateľstva Slovenska aspoň na úroveň priemeru krajín Európskej únie.

Slovensko sa podľa SOPK nedokázalo preorientovať na najnovšie smery rozvoja, na široké osvojenie najmodernejších a vysokoproduktívnych výrobných postupov. Podľa predstaviteľov komory už nie je možné odsúvať riešenie dlhodobých problémov brániacich smerovaniu krajiny k udržateľnému rastu. Negatívne vnímajú predkladanie návrhov politikov, ktoré vedú k zhoršeniu konkurencieschopnosti Slovenska.

Nemecký zelený obrat sa zrýchli

Nemecko urýchli tento rok reformu trhu s elektrinou. „Väčšinu potrebnej práce urobíme v roku 2023,“ povedal v tejto súvislosti minister hospodárstva Robert Habeck. Krajina sa v rámci klimatických záväzkov odkláňa od fosílnych palív a chce tieto zdroje nahradiť zelenou energiou. Zároveň rastie celkový dopyt po energii. Vláda v snahe zmierniť výkyvy v dodávkach energie z obnoviteľných zdrojov pri postupnom vyraďovaní jadrových elektrární pripraví výberové konania na výrobu elektriny z plynu. Ten sa má neskôr nahradiť bezuhlíkovými alternatívami, napríklad vodíkom.

Hodnotenie A

Agentúra Fitch Ratings potvrdila hodnotenie Slovenska na investičnej úrovni A s negatívnym výhľadom. Ten je spôsobený neistotami pre vojnu na Ukrajine, energetickú krízu a nejasnú politickú perspektívu po predčasných voľbách.

3,5 miliardy eur

Slovensko si na finančnom trhu požičalo 3,5 miliardy eur prostredníctvom dvojtranžovej emisie dlhopisov za 3,75 percenta (12-ročné) a štyri percentá p. a. (20-ročné). Bola to historicky druhá najväčšia syndikovaná transakcia SR.

- 23,1 percenta

Slovensko v uplynulých mesiacoch splnilo cieľ EÚ znížiť spotrebu plynu od augusta 2022 do marca 2023 aspoň o 15 percent oproti päťročnému priemeru. V januári klesla spotreba plynu oproti referenčnému obdobiu až o 23,1 percenta.

434 miliónov eur

Ubytovacie zariadenia v SR mali v roku 2022 tržby takmer 434 miliónov eur bez DPH a medziročne vzrástli skoro dvojnásobne. Ubytovali viac ako 4,8 milióna turistov, asi 36 percent tržieb pochádzalo od zahraničných návštevníkov.

Ďalšie dôležité správy

EBE 42 Moskva - Zástupca šéfa Bezpečnostnej rady Ruska a predseda strany Jednotné Rusko Dmitrij Medvedev predsedá schôdzi organizačného výboru, ktorý pripravuje oslavu blížiaceho sa 80. výročia bitky o Stalingrad počas druhej svetovej vojny v Gorkého štátnej rezidencii na okraji Moskvy v Rusku v pondelok 30. januára 2023. FOTO TASR/AP

Deputy head of Russia's Security Council and chairman of the United Russia party, Dmitry Medvedev chairs a meeting of the organizing committee preparing the celeb
Neprehliadnite

Rusko musí posunúť svoje hranice čo najďalej, napríklad až k Poľsku, vyjadril sa Medvedev