Dobytková mafia – tak hovoria v Taliansku novodobému organizovanému zločinu, ktorý žije z európskych priamych platieb pre poľnohospodárov. Pri dostatočne veľkej výmere pôdy to môže byť výnosnejší biznis ako pašovanie drog.

Princíp je ten istý ako na východnom Slovensku – prenájom štátnych pozemkov v kombinácii s vytláčaním malých farmárov z ich vlastnej pôdy, zastrašovanie, hospodárenie na cudzích statkoch a čerpanie európskych agrodotácií. Posledné dva-tri roky sa však Talianom podarilo výrazne oslabiť mafiánske parazitovanie na poľnohospodárskej politike. Umožnilo to prijatie špeciálnej legislatívy v podobe takzvaného Antociho protokolu. Jeho autor Giuseppe Antoci pre TREND vysvetlil, v čom spočíva podstata nových pravidiel – záujemca o prenájom štátnej pôdy a čerpanie priamych platieb nesmie mať žiadne väzby na mafiu.

Táto zem patrí nám

Sicília je stále tradičnou baštou talianskej mafie. V deväťdesiatych rokoch minulého storočia jej systém talianskej prokuratúry a justície dokázal odťať veľa chápadiel a vo väzení skončilo viac ako štyritisíc kmotrov.

Veľkou ranou bola aj hospodárska kríza po roku 2008. Premietla sa najmä v stavebníctve, ktoré na Sicílii ovládali mafiánske štruktúry a následne počítali straty vo výške jednej miliardy eur. Časť talianskej mafie, najmä na Sicílii, sa preto stiahla späť k svojim rurálnym koreňom a začala vyciciavať európsky systém priamych platieb poľnohospodárom.

Ich biznis model nápadne pripomína praktiky, ktoré opísal Ján Kuciak vo svojej poslednej reportáži a vyplynuli aj z ďalších mediálnych zistení ostatných dní.

Britská BBC minulý rok priniesla príbeh sicílskeho vinára menom Cesare Nicodemo. Neznámi vandali mu pravidelne ničia úrodu, poškodzujú domy, spiľujú stromy a niekto ho dokonca fyzicky napadol. Násilie a vyhrážky sa začali v okamihu, keď sa na jeho pozemku objavili v zemi zapichnuté kolíky s bielou páskou. Cesare vysvetľuje, že týmto spôsobom dáva rurálna mafia na vedomie, že si zaberá vyznačený pozemok.

„Všetku pôdu vnímajú ako svoju bez ohľadu na to, kto ju v skutočnosti vlastní,“ hovorí vinár.

Podobnú skúsenosť majú aj sestry z rodiny Napoli, ktoré hospodária na rozsiahlych pozemkoch v Corleone. Miestna mafia im už osem rokov pravidelne ničí úrodu obilia nájazdmi veľkých stád dobytka na ich polia. Pred dverami si našli niekoľko otrávených psov a kráv. Čas od času ich navštívi usmievavý neznámy muž s ponukou, že za päťtisíc eur ročne ich zbaví starostí a prevezme hospodárenie na ich rozsiahlom majetku.

Keďže na Sicílii sa na jeden hektár pôdy dá čerpať až 1 300 eur v podobe priamych platieb EÚ, bol by to pre ochotného muža bez mena mimoriadne dobrý zárobok.

Policajti v Catanii zadržali len minulý mesiac deväť členov mafiánskych klanov Cesaró a Bronte, ktorí mali podľa vyšetrovateľov prinútiť viacerých miestnych farmárov predať im stovky hektárov pôdy. Scenár je väčšinou rovnaký – dlhodobým ničením úrody a majetku priviesť poľnohospodárov na pokraj bankrotu, kúpiť ich farmy za zlomok pôvodnej trhovej ceny a začať si nárokovať európske dotácie.

Rozprávková ziskovosť

Aj keď je mafia v Taliansku stále aktívna v biznise s agrodotáciami, už to nie je to, čo bolo. Ťažké časy kmotrov sa začali po roku 2013, keď sa 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa