Veronika Remišová sa pred-sedníckeho kresla v strane Za ľudí tak ľahko nevzdá. Hoci proti nej stojí silná vnútrostranícka opozícia, obchádza regióny a snaží sa odvrátiť zvolanie snemu, ktorý by mohol rozhodnúť o jej odvolaní. A to napriek kritickému prepadu preferencií, strate kreditu či prestupu populárnych tvárí ku konkurencii. Hoci všetci hlavní aktéri tohto súboja vrátane Remišovej či podpredsedov strany Juraja Šeligu a Jany Žitňanskej verejne mlčia, TREND sa pokúsil zistiť, aká je skutočná atmosféra vnútri strany, či ju čakajú predčasné predsednícke voľby a aké šance by v nich mala nová politická hviezda Mária Kolíková. Opozičníci zatiaľ podľa všetkého nemajú dostatočnú silu na odvolanie predsedníčky.

A to napriek tomu, že sú medzi nimi viaceré tváre, ktoré vo vlaňajších voľbách po definitívnom odchode zakladateľa Andreja Kisku zo strany podporili Remišovú v súboji o kreslo proti hlohovskému primátorovi Miroslavovi Kollárovi. „Veronika Remišová bola po Andrejovi Kiskovi najznámejšou tvárou strany s najvyšším volebným výsledkom. Po odchode Kisku som považovala za prirodzené, že šancu viesť stranu má dostať práve ona. Po roku sa však naša strana dostala do slepej uličky. Aspoň ja to tak vnímam. Neoslovujeme nových voličov, stagnujeme v preferenciách. Je dôležité položiť si otvorenú otázku, čo môžeme robiť lepšie a čo musíme zmeniť, aby sme o výsledkoch svojej práce presvedčili širšie publikum. Táto debata vo vedení strany ešte neprebehla, v možných riešeniach budem mať jasnejšie po takejto diskusii,“ povedala pre TREND poslankyňa NR SR a členka predsedníctva strany Vladimíra Marcinková.

Na vývoj v tejto strane, ktorá vo všetkých prieskumoch verejnej mienky klesla pod hranicu zvoliteľnosti, pritom netrpezlivo čakajú aj ostatní. Najmä časť liberálnejších poslancov za stranu Za ľudí to ťahá k mimoparlamentným stranám Progresívnemu Slovensku a Spolu a sú naklonení spájaniu. Čoraz viac sa hovorí aj o tom, že v súčasnosti najcennejšie personálne aktívum Za ľudí, ktorým je bezpochyby ministerka Kolíková, má blízko k SaS. Pravdepodobná je preto aj možnosť, že sa strana nakoniec rozpadne a politikov si medzi sebou podelia práve tieto tri strany.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa