Slovensko ročne vyprodukuje okolo 30-tisíc ton PET fliaš. Doteraz sa z nich dostalo späť k recyklátorom len 12-tisíc ton. Plánované zálohovanie môže prispieť k tomu, že sa ich bude vracať viac. Domáce recyklačné závody majú dostatočné kapacity na spracovanie celého zberu týchto obalov už teraz. Preto sa neboja, že by plastové fľaše nestíhali spracovať.

Čistý materiál

Recyklačná firma General Plastic dokáže ročne spracovať okolo 17- až 20-tisíc ton PET fliaš. Vyrába z nich PET vločky, drvinu i plastové predlisky. Dúfa, že zálohovanie plastových fliaš jej pomôže v prísune kvalitnejšieho materiálu na spracovanie.

„Očakávame, že celkové množstvo PET fliaš sa zvýši a zvýšiť by sa mala aj čistota takto vyzbieraného materiálu,“ vysvetľuje generálny riaditeľ spoločnosti General Plastic František Doležal.

Pozitívum zálohovaných fliaš je v tom, že sú čistejšie, recyklátori nemajú takú veľkú odpadovosť, použijú menej vody na ich pranie a linku môžu nastaviť na vyšší výkon.

Možné úspory budú v administratíve pri dodávkach. „Dnes máme približne dvadsať dodávateľov a po zavedení zálohovania by sa ich počet mohol znížiť,“ dodáva F. Doležal.

Na snímke pracovníci Zberného dvora počas zberu kuchynského odpadu z domácností 25. januára 2021 v Martine. FOTO TASR - Erika Ďurčová
Neprehliadnite

Kuchynský odpad prinúti obce a mestá triediť efektívnejšie, inak im náklady porastú

Plastové fľaše majú rôznu farbu a nie všetky sa recyklujú ľahko. Najlepšie na opätovné spracovanie sú tie z číreho plastu, potom z modrého, zo zeleného a najťažšie sa recyklujú pestrofarebné. Číre plasty sú preto najdrahšie, ale tvoria len tretinu zo všetkých. Ďalším prínosom zálohovania by mohol byť tlak na výrobcov plastov, aby sa farebnosť fliaš unifikovala.

„Výrobcovia začínajú vo zvýšenej miere dbať na farebné zloženie fliaš a nekontaminujú fľaše nerecyklovateľnými etiketami,“ uvádza generálny manažér recyklačnej firmy Greentech Slovakia Michal Figúr.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa