U niektorých predajcov nový predpis spôsobuje chaos – nevedia, či a čo všetko môžu predávať. Poriadok na trhu stráži inšpekcia práce. Ako si pravidlo o zákaze predaja vyložiť, vysvetľuje v rozhovore pre TREND Martina Ollé z bratislavského inšpektorátu práce.

Ako sa obchodníci prispôsobili rozšírenému zákazu predaja počas sviatkov?

Niektorí obchodníci argumentujú, že ide o diskriminačné ustanovenie, ktoré im zakazuje podnikať. Nemyslím si, že je to tak, pretože okrem iného je potrebné brať do úvahy aj medzinárodné dohovory týkajúce sa práv zamestnancov, ktorými je Slovensko viazané. Všetci vieme, že v Rakúsku sú v nedeľu zatvorené obchody a nikomu to nerobí problém. Celé je to otázka zvyku. Je to aj o akomsi systéme solidarity. Prečo akurát predavači a predavačky musia byť v práci, keď všetci ostatní máme voľno a môžeme byť doma?

Je to však pozitívna diskriminácia vzhľadom na množstvo zamestnaní, v ktorých sa cez sviatky pracuje. Nejde len o lekárov či hasičov, ale tiež o ľudí, ktorí robia napríklad v automotive sektore.

Zákon pripúšťa pozitívnu diskrimináciu. A do úvahy sa berie aj účel konkrétnej činnosti. V nepretržitej prevádzke by si odstávka práce vo sviatok mohla vyžiadať vysoké náklady či straty. Zákonodarca však určil, že predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi nie je natoľko dôležitý, aby každý obchod musel byť vo sviatok otvorený.

Je obmedzenie predaja cez Zákonník práce nastavené dostatočne tak, aby sa nedalo obchádzať?

Myslím si, že áno. Niektorí predajcovia si to vysvetľujú doslovne, ale každú právnu normu treba vnímať z hľadiska jej účelu. Účelom je oddych zamestnancov a v tejto nadväznosti aby boli zatvorené predovšetkým kamenné predajne. Na druhej strane, jednou z výnimiek je napríklad predaj suvenírov, čo rieši situáciu pre malé obchody, ktoré práve suveníry predávajú, ale aj jarmoky či trhy, na ktorých by inak predaj od slova do slova spĺňal definíciu zákazu práce, ktorou je maloobchodný predaj a s ním súvisiace práce.

Natrafili ste pri kontrolách na predajcov, ktorí sa pokúšajú obísť sviatočné obmedzenie?

Nie je zakázaný len samotný maloobchodný predaj, ale aj práca priamo súvisiaca s ním. Pod to môže patriť veľa činností. Napríklad istý obchod sa rozhodol, že cez sviatok nariadi iba skladové práce, avšak pri skladovaní tovaru určeného na predaj ide jednoznačne o prácu s predajom súvisiacu. Ak je účelom, aby si ľudia oddýchli, boli doma s rodinami, tak potom je úplne jedno, či človek príde do práce rovno za pokladňu alebo do skladu.

Aké sú ďalšie argumenty predajcov, ktorí majú otvorené cez sviatok?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa