Opoziční poslanci aj ochranári presadenie legislatívnej zmeny vnímali ako veľký úspech, ktorý zníži ťažbu v lesoch. V skutočnosti ich zámer dopadol fiaskom. Elektrárne podľa informácií TRENDU naďalej nakupujú biomasu, ktorá pochádza priamo z lesnej ťažby.

Z lesa už nie

Podľa schválenej a účinnej novely zákona je obnoviteľným zdrojom už len odpad z drevospracujúceho priemyslu a drevo z plantáží. Nová definícia mala zabezpečiť, aby sa v dotovaných elektrárňach nespaľovalo už žiadne drevo z lesa. Takže ani haluze a iné zvyšky z ťažby. To by zásadne menilo systém podpory, ktorý pred dekádou zaviedlo ministerstvo hospodárstva.

Vtedy sa medzi dotované obnoviteľné zdroje dostala aj biomasa, konkrétne vysokoúčinná kombinovaná výroba elektriny a tepla. Oproti starším elektrárňam je táto technológia efektívnejšia, preto sa berie ako ekologický zdroj. Za vyrobenú elektrinu dostáva producent garantované ceny, ktoré sú vyššie ako trhové.

Podmienkou aj predtým bolo, že elektráreň využívala len štiepku vyrobenú z najmenej kvalitného dreva. Konkrétne z palivového dreva, ktoré spadá do VI. triedy.

A práve tu je koreň

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa