Výrobcovia v súčasnosti nemajú na výber a rozširujú ponuku batériových vozidiel. Stále existuje viacero prekážok v podobe ceny, dojazdu a nabíjacej infraštruktúry, ako aj v dodávkach nerastných surovín potrebných na výrobu samotných batérií. Tie môžu zabrzdiť razantný nástup elektromobility.

Pre záujemcov o kúpu nového auta v najbližších rokoch platí, že by pri výbere mali čoraz vážnejšie zvažovať elektrické alebo hybridné modely. Ako sa hovorí, môžeme s tým nesúhlasiť, môžeme o tom viesť spory, ale to je tak všetko, čo s tým v skutočnosti môžeme urobiť.

Predvlani predaje elektromobilov, ktoré zahŕňajú čisto elektrické vozidlá, ako aj plug-in hybridy, celosvetovo vôbec po prvýkrát prekročili hranicu milión vozidiel. V uplynulom roku ich počet stúpol už na dva milióny. Z pohľadu celkového predaja vozidiel je ich podiel stále marginálny, keď dosiahol len dve percentá.

Prudký nárast predaja

Z dlhšieho časového hľadiska vidieť, ako rýchlo sa elektromobily rozšírili, keď sa v roku 2012 predalo na svete necelých 120-tisíc takýchto vozidiel. A prognózy sú ešte odvážnejšie. Podľa spoločnosti Deloitte by mali v budúcom roku globálne predaje dosiahnuť štyri milióny vozidiel, v roku 2025 to bude už dvanásť miliónov kusov a na konci nasledujúcej dekády stúpnu ich predaje na 21 miliónov áut. Viac ako polovica nových predaných vozidiel majú byť v roku 2040 elektromobily, čo bude predstavovať zhruba šesťdesiat miliónov kusov.

Dôvodom bude podľa analytikov z Deloitte prudký pokles cien batérií, čo zníži výrobné náklady elektromobilov pod úroveň áut so spaľovacím motorom. Súčasná cena batérií je na úrovni 176 amerických dolárov za jednu kilowatthodinu. V porovnaní s rokom 2010 klesla o viac ako osemdesiat percent. Očakáva sa, že do roku 2024 sa zníži ešte výraznejšie na hranicu sto dolárov za kilowatthodinu, čo umožní výrobcom predávať elektromobily za ceny porovnateľných vozidiel so spaľovacím motorom.

Ceny spaľovákov porastú

S novými emisnými normami po roku 2021 a požiadavkami na nové bezpečnostné asistenčné prvky v Európe zároveň vzrastú aj ceny konvenčných áut. Analytická spoločnosť Bloomberg New Energy Finance (BNEF) očakáva, že

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa