Podnikatelia, ktorí už pred týmto mesiacom evidovali tržby alebo budú chcieť novú pokladnicu do existujúcej prevádzky, môžu od apríla do konca júna naďalej používať elektronickú registračnú pokladnicu alebo sa rozhodnú prejsť na virtuálne registračné pokladnice. Od júla však už budú eKasy alebo virtuálne pokladnice povinné pre všetkých – pre hotely, reštaurácie, kaviarne, čerpacie stanice či obchody.

Všetky bločky z pokladníc po novom obsahujú QR kód, ktorý jednoduchým spôsobom umožní zákazníkovi overiť si pravosť a platnosť pokladničného dokladu. Ak zistí, že tento kód nie v úložisku na finančnej správe, informácia o tom príde aj daniarom. Pre podnikateľov je výhodné, že pokladnicou môžu byť podľa nového zákona nielen klasické, upravené elektronické registračné pokladnice, ale aj tablet, mobil, virtuálne pokladnice či počítač.

Ide o malú revolúciu v evidovaní tržieb. Doposiaľ sa dáta o transakciách uchovávali iba v starých elektronických registračných pokladniciach (ERP) alebo vo virtuálnych. Od júla musí byť každá elektronická pokladnica napojená na internet. Všetky údaje o prebiehajúcich transakciách sa musia odosielať na finančnú správu.

Slovenská komora daňových poradcov (SKDP) sa už v minulosti vyjadrila, že víta všetky opatrenia, ktoré pomáhajú v boji proti daňovým podvodom. Zavedenie systému eKasa považuje za dobré riešenie, ktoré prinesie výhody pre finančnú správu, ale aj pre podnikateľské subjekty.

„Jednou z výhod bude

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa