V súčasnosti je elektromobilita v automobilovom priemysle témou číslo jeden aj pre záväzok Európskej komisie, ktorý od roku 2035 neráta so schvaľovaním nových automobilov so spaľovacím motorom. E-‑mobilite sa preto venovala aj TREND konferencia Green Manažment v panelovej diskusii Zelená firemná flotila.

Aké sú možnosti zelenej firemnej flotily, ako sa s ňou žije a ktorým smerom by sa firmy mali uberať? Odpovede na tieto otázky sme sa snažili hľadať s hosťami Jaroslavom Hercogom (managing director ŠKODA AUTO Slovensko), Rastislavom Žemberym (ZSE Drive E-mobility product nanager), Andrejom Bábskym (ZSE Drive head of business development), Petrom Pavukom (general manager DPD) a Jánom Zuštiakom (CEO AgeVolt).

Prichádza rast

„Pred nami je exponenciálny rast podielu elektromobilov na trhu, v západnej Európe sa v súčasnosti predáva 12 percent elektromobilov z celkových predajov nových automobilov, na Slovensku je to približne 2,5 až tri percentá, o čo menší podiel je však teraz, o to rýchlejší bude rast v budúcnosti,“ hovorí Rastislav Žembery. 

Podľa odhadov ZSE Drive by už začiatkom budúceho desaťročia na slovenských cestách mohlo jazdiť približne 130 000 až 140 000 elektromobilov, pričom predpokladá, že 80 percent sa bude nabíjať na pomalších AC nabíjačkách so striedavým prúdom, wallboxoch – či už priamo vo firmách, alebo domácnostiach.

R. Žembery očakáva, že firemná klientela bude vo veľkej miere siahať najmä po AC wallboxoch, čo sa v praxi ukazuje aj dnes. Výskyt DC nabíjacích staníc vo firemných flotilách je nižší a niekde sa dokonca ani nenachádzajú.

To potvrdil aj Andrej Bábsky: „V prípade firiem je veľmi podstatný profil vodiča a jeho denný nájazd. My vidíme, že flotily, v ktorých je desať a viac áut, už aplikujú aj možnosť výkonného DC nabíjania, ale dnes sa väčšinou pri bežných klientoch bavíme o jednom AC nabíjacom bode na jedno parkovacie miesto.“

Zástupcovia ZSE Drive sú presvedčení, že ideálnym scenárom pre firmy je pokúsiť sa využiť súhru fotovoltických panelov a elektromobilov, to môže efektívne znížiť náklady na prevádzku batériovej flotily. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa