Tovaru je nedostatok a na jeho dodanie sa čaká týždne, ak nie mesiace. Všetci sa pýtajú, kedy sa táto bezprecedentná situácia skončí.

Na trhu so stavebným materiálom sa objavila dokonalá búrka. Covid narušil dodávateľské siete do takej miery, že import zo zahraničia sa predražil a scvrkol. Výroba po negatívnych skúsenostiach z čias covidovej odstávky ostáva utlmená. A ďalej ju ničia vysoké ceny energií a emisných povoleniek. Drahé energie a komodity nevykazujú tendenciu klesať. Naopak, zdá sa, že ostanú, aspoň do určitej miery, trvalo zvýšené. Následok je zjavný – náklady na stavbu domov budú trvalo vyššie.

A rastú nielen ceny materiálov. Na trhu pracovali tisíce Ukrajincov, ktorí sa vrátili domov. Vznikol tak aj nedostatok pracovníkov, ktorý ďalej zvyšuje stavebné náklady a odkladá dokončenie rozostavaných stavieb a začiatok novej výstavby o mesiace. Nezdá sa, že by trh práce na Slovensku mal kapacitu tento výpadok nahradiť. Kým ponuka prinajlepšom stagnuje, dopyt ostáva silný. Ľudia si pre obavy z rastu úrokov berú na plecia historicky rekordný objem hypoték. Pokračujú v investovaní tam, kde sa to za poslednú dekádu oplatilo najviac – do nehnuteľností. Rastúca inflácia rovnako velí nakupovať hmotné veci, ktoré na rozdiel od peňazí cenu nestrácajú. Dopyt tak neutícha napriek vysokým cenám.

Kedy na takomto trhu klesnú ceny? Ekonóm povie, že keď prudko narastie ponuka alebo prudko poklesne dopyt. Žiadalo by si to však zázrak, aby ponuka z krátkodobého hľadiska narástla. Naopak, dôvodov na pokračujúci nedostatok tovaru je mnoho. Ani prepad dopytu nebude rýchly či dramatický. Ekonomický rast v eurozóne sa spomalí, no príchod recesie, ktorá by spôsobila deštrukciu dopytu už počas tohto leta, s najväčšou pravdepodobnosťou nehrozí.

Tohtoročná stavebná sezóna preto nemá príliš pozitívne kontúry. Na zúfanie však nie je dôvod. História ukazuje, že nič netrvá večne a zo strednodobého hľadiska ceny surovín poklesnú. Či to bude už budúci rok, však nevie povedať nikto. 

stavebniny
Neprehliadnite

Stavať nikdy nebolo ťažšie ako dnes. Chýbajú tehly aj murári