Keď pred 30 rokmi zakladal britský finančník Richard Wood investičnú firmu WOOD & Company v Prahe, zamestnal aj mladých finančníkov – Slováka Ľubomíra Šoltýsa a Čechov Vladimíra Jaroša a Jana Sýkoru. Vtedy asi netušili, že okrem odchodu zakladateľa spoločnosť prežije turbulentné 90. roky či odvráti svoj predaj na Island v časoch finančnej krízy.

Firme, ktorá sa pôvodne zameriavala najmä na obchodovanie na burze, sa darilo a zaujímali sa o ňu aj zahraniční investori. V roku 1996 štvrtinu WOOD & Company kúpila nemecká Commerzbank. Tá sa však o dva roky dostala do straty pre obchody na ruskom trhu. „Woodi“, ako majiteľov firmy prezývajú v brandži, naopak, v tých časoch zarobili na ukrajinských akciách a odkúpili od nemeckej banky jej podiel späť. V roku 2001 firmu prevzala trojica mladých manažérov od pôvodného zakladateľa, ktorý sa z nej stiahol.

„Investovali sme do nej úplne všetky peniaze, ktoré sme vtedy mali. Splácali sme to veľmi dlho, ale oplatilo sa,“ spomínal v rozhovore pre časopis Týždeň Ľ. Šoltýs.

Aupark - súčasná podoba
Neprehliadnite

Realitný predaj roka: Bratislavský Aupark mení majiteľa, cena má byť rekordná

Výlet na Island

V lete 2007 predali vtedajší štyria majitelia (štvrtou bola Andrea Ferancová) polovicu svojej brokerskej firmy islandskej banke Straumur. Lenže prišla finančná kríza v roku 2008 a banka skrachovala. „Bol to šok a hrozba pre firmu, pretože mnohé banky – najmä v Londýne – nám prestali veriť napriek tomu, že my sme problémy nemali,“ spomína Ľ. Šoltýs.

Spoločníci preto v lete 2009 odišli na Island. Tam sa im s ťažkosťami podarilo odkúpiť polovičný podiel tejto banky späť do svojich rúk. Kúpili ho za desatinu pôvodnej ceny.

Za tri dekády firma vyrástla z lokálneho burzového obchodníka na českom a slovenskom trhu na veľkú investičnú spoločnosť pôsobiacu v celej strednej Európe, ktorá sa už tlačí aj na Balkán. Jej portfólio dnes siaha od tradičných financií cez zdravotníctvo, výrobu liekov, odpadový biznis a reality až po startupy v IT sfére v súhrnnej hodnote približne jednej miliardy eur.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa