Pokiaľ jeho meno náhodou nepoznáte, jeho umelecké diela ste už určite videli. Napríklad v televízii. Je totiž autorom ocenenia Krištáľové krídlo, ktoré sa odovzdáva významným osobnostiam Slovenska. Podpísaný je však aj pod ocenenie v českej a slovenskej ankete Športovec roka a pod mnoho ďalších. Ministerstvo obrany si u neho dalo vytvoriť originálne sochy športovkýň, ktoré si po návrate z olympiády prevzali sestry Fialkové či Petra Vlhová.

Veľkú zlatú sochu vtedy vytvoril aj pre Anastasiu Kuzminovú. Jeho polmetrový sklenený kríž s reliéfom Sedembolestnej Panny Márie šaštínskej vlastní pápež František. Koncom roka 2019 mu ho počas návštevy Vatikánu odovzdal ako dar Slovenska vtedajší premiér Peter Pellegrini.

Umývadlo z taveného skla dotvorené drahými kovmi. Zlato alebo zlatá farba je neoddeliteľnou súčasťou Achilleasových diel.
Zdroj: Archív A. Sdoukosa
Umývadlo z taveného skla dotvorené drahými kovmi. Zlato alebo zlatá farba je neoddeliteľnou súčasťou Achilleasových diel.

Achilleas Sdoukos je syn gréckeho otca a slovenskej maliarky, grafičky a ilustrátorky Ingrid Zámečníkovej, ktorá mu ukázala svet umenia. Pravidelné návštevy Grécka v ňom zanechali hlbokú stopu. Svoje vnemy z krajiny, jej histórie, architektúry, ako aj mýtov pretvára do svojho umeleckého života. Má rád mnohotvárnosť, preto sa nechce pri tvorbe limitovať len jedným smerom. „Tvorba nesmie stagnovať, musí napredovať,“ hovorí pre TREND Achilleas, pre ktorého tvorbu je príznačná práca s rôznymi farebnými kombináciami či používanie drahých kovov zatavených do skla.

Hoci mal k umeniu blízko už odmalička, stihol sa popri ňom venovať hokeju, tvrdému tréningu v posilňovni a paralelne aj hudbe. S kamarátmi založil rockovú kapelu Revoltage a hráva aj v skupine Karpina. Popritom stíha golf, ktorý bol pre neho prienikom do sveta biznisu. Lásku k hudbe a umeniu spojil už na strednej škole, keď ako svoju ročníkovú prácu vytvoril drevenú basgitaru. Hoci jej akustické vlastnosti neboli najlepšie, dodnes si na nej občas zahrá. Jeho diplomovou prácou bolo audiovizuálne dielo s kulisami rockového koncertu, ktoré mal zažité na festivaloch, kde hrával. Aby toho nebolo málo, najnovšie podľahol pilotovaniu malých lietadiel. Výcvikom smeruje k svetu letectva tak ako jeho otec.

Za značkou Malinna stojí Eva Stráňavská, dcéra Dominika Doniga-Stráňavská a iniciátor rodinného biznisu Jaroslav Stráňavský.
Neprehliadnite

Rodina, ktorá žila hudbou, má dnes vlastnú kozmetiku

Karafy aj monumentálne inštalácie

Chceli by ste mať doma funkčné reproduktory zo skla a počúvať na nich hudbu? Achilleas už nejedny vytvoril a neustále ich koncept vylepšuje. „Toto dielo je výnimočné svojím spojením vizuálneho a hudobného umenia. Každá sústava musí byť doplnená o špeciálny sklenený basový reproduktor, aby som pokryl spektrum frekvencií, ktoré sklo nedokáže vytvoriť. Každé dielo je originál, má špecifické parametre, preto je každá zostava samostatne kalibrovaná na dosiahnutie čo najlepšej kvality zvuku,“ prezrádza umelecký sklár a dizajnér. Cena takéhoto kúska sa pohybuje okolo 15-tisíc eur.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa