O podobe budúceho zvyšovania platov majú v referende rozhodnúť ľudia. Taká je predstava Konfederácie odborových zväzov (KOZ) Slovenskej republiky, ktorej sa nepáči pomalý rast minimálnej mzdy ani príplatkov za prácu v noci, cez víkend a štátny sviatok. „Ignorovanie hlasu nespokojných zamestnancov je prejavom neskutočnej arogancie moci zo strany súčasnej vlády,“ povedal prezident KOZ Marián Magdoš-ko. Odborári preto začali zbierať podpisy na vyhlásenie referenda s cieľom dosiahnuť rýchlejší rast platov.

„Asi nikto od odborov nečaká tlak na znižovanie firemných daní. V podstate si robia len svoju prácu a snažia sa získať čo najviac pre zamestnancov,“ povedal pre TREND ekonóm z Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž. Problém je len v tom, že v časoch krízy nie je dobré prudko zvyšovať mzdy a Slovensku môže prílišný tlak na zvyšovanie mzdových nákladov spôsobiť viac škody ako osohu.

„Veľké ekonomiky si môžu dovoliť razantnejšie zvyšovať mzdy a následne ťažiť z rastúcej spotreby obyvateľstva. No my sme malá krajina a takmer všetok u nás vyrobený tovar ide na vývoz. Preto nie je v našom záujme príliš vysokými mzdami spôsobiť odchod investorov,“ dodal V. Baláž.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa