Lacné potraviny, čoraz širšia ponuka elektroniky a automobilov, na ktoré stačilo odrobiť menej hodín ako pred desiatimi rokmi. Úvery za rekordne nízke úroky dostupné pre čoraz viac ľudí. Stagnujúce ceny energií a palív. Situácia určite nebola ideálna, ale celkovo sme sa mali lepšie ako roky predtým. Slováci, samozrejme, neboli spokojní, ale to neboli ešte nikdy.

Určite môže zaznieť aj uštipačná poznámka, že nie každý sa má lepšie a že za socializmu bolo všetko lacnejšie. Iste, ak ste to dokázali získať. Na mäso, ovocie, vybavenie domácnosti či hračky sa čakalo pred obchodmi v dlhých radoch. Kto prišiel neskoro, mal smolu. Na byty a autá sa v rade nestálo – existovali poradovníky a čakalo sa roky. Ponuka totiž bola obmedzená.

Lenže prvý zákon ekonómie znie, že statky sú vzácne. Nie všetko, čo by si ľudia chceli kúpiť, je možné vyrobiť. Na toto sme v ostatných rokoch pozabudli. Hlavne preto, že vyspelý svet si z rozvíjajúceho sa sveta urobil výrobnú dielňu.

Bežný Slovák si mohol pri káve priamo z telefónu vyrobeného v Číne, s čipom z Vietnamu, jedným kliknutím objednať tovar za pár eur, ktorý následne dorazil z opačnej strany planéty a kuriér ho priniesol až na adresu. A stál polovicu z toho, čo stojí v bežnom obchode a len zlomok z toho, čo by stál pred desiatimi rokmi. Takýto výrobok sa už ani neoplatí opravovať, rovno sa vyhadzuje a objednáva sa nový. Aké vzácne statky, keď to stojí pár eur?

Obchodná vojna, ktorú začal ešte prezident Donald Trump, týmto poriadkom zatriasol. A pandémia ho už takmer dorazila. Politici si zvykli, že ponuka nie je problém. Ak bol problém, vždy len v slabom dopyte, ktorý treba neustále stimulovať. A tak celý svet stimuloval, až produkcia a doprava oslabená covidom prestali stíhať. Nedostatok čipov, vysoké ceny plynu, elektriny, nedostatok áut a čoskoro aj nedostatok ropy.

Všetko je to rovnaký príbeh. Tak dlho sme považovali ponuku za samozrejmú, že nás návrat k vzácnosti statkov úprimne vydesil. Zažívame situáciu, keď ani peniaze na stole neznamenajú, že sa k nejakému tovaru či komodite dostaneme. Pretože ponuka je obmedzená. Preto tá inflácia.

Nie je to nič príjemné, ale môže to byť užitočné. Čím skôr si zvykneme, že nemôžeme mať všetko hneď, lepšie a viac ako včera, tým lepšie pre nás. Skromnosť je cnosť a život je otázkou priorít.