Začalo sa to drahými zimnými dovolenkami porovnateľnými s tými v Alpách. Po covide sa k nim pridali letné dovolenky, ktoré sa cenovo približujú k prímorským destináciám. Vysoká inflácia na Slovensku, nízka miera nezamestnanosti a pokračujúci rast platov znamenajú, že Slováci budú čoraz viac siahať po cestovaní k moru. Najmä po dvoch rokoch domáceho väzenia.

Kým inflácia je na Slovensku stále relatívne akceptovateľná, v Turecku nabrala deštrukčný charakter. Až 70-percentná úroveň rastu cien priniesla kolaps kurzu tureckej líry. Všetko turecké sa tak stalo lacným. Ceny niektorých hotelov klesli v eurovom vyjadrení až o tretinu. Okrem slabej líry sú dôvodom straty miliónov turistov z Ukrajiny a Ruska, ktorých bude nemožné nahradiť. Nepomôže ani to, že sa oproti minulému roku záujem o dovolenku v Turecku zvýšil trojnásobne a krajina sa stala štvrtou najpopulárnejšou európskou destináciou.

Väčší relatívny záujem o prímorské destinácie nie je jediným trendom ostatných mesiacov. Životná úroveň mnohých Slovákov za posledný rok narástla, a tak majú záujem o čoraz vyšší štandard a luxusnejšie prostredie. Väčší dopyt je tak po drahších destináciách. To je však v čiastočnom kontraste s inou veľkou časťou slovenskej populácie, ktorú inflácia oberá o reálne príjmy. Väčšie množstvo ľudí bude siahať po lacnejších destináciách, ako je Bulharsko, Rumunsko, ale aj Grécko.

Zakúpiť si dovolenku by Slováci mali čím skôr. Cestovné kancelárie už boli pri objednávaní kapacít opatrnejšie a počet rezervovaných miest je nižší ako v predchádzajúcich rokoch. Znamená to, že ponuka last minute bude citeľne menšia ako v minulosti. Spoliehať sa na zájazd na poslednú chvíľu sa nemusí oplatiť. 

Rovnako platí, že cestovné kancelárie si rezervovali svoje kapacity ešte na konci minulého roka, keď bola inflácia omnoho nižšia. Vyššie ceny rekreácie v zahraničí sa tak ešte v tomto roku naplno neprejavia. Nerezervované kapacity sú však už drahšie a ich cena sa zrejme ešte zvýši. Na nákup lacnejších dovoleniek veľa času neostáva. 

Ilustračný obrázok
Neprehliadnite

Dovolenky sa vypredávajú expresne rýchlo. Hitom bude Turecko a ceny vzrástli len o minimum