Tamojší starosta Radovan Jurík zaviedol akýsi podpultový cenník, ktorý spoplatňoval každú novú stavbu. Peniaze platili stavebníci (najmä súkromní) ako dar do obecnej pokladne. Ako sa neskôr ukázalo, starosta porušil zákony a na svojej stoličke skončil.

Hoci je tento prípad vyhrotený a so zavedením poplatku za rozvoj súvisí len okrajovo, aj on ukazuje právne vákuum, ktoré na Slovensku existovalo. Zmeniť to mal zákon o miestnom poplatku, ktorý na Slovensku platí od začiatku tohto roka. Zdá sa však, že prináša mnoho nedostatkov a otáznikov.

Očakávania...

O nastavení jasných pravidiel pri schvaľovaní nových stavieb sa hovorilo už veľmi dlho. Niektoré obce i mestské časti doplácali na to, že ich developeri zaplavovali projektmi, pritom samospráva nestíhala budovať potrebnú občiansku vybavenosť či infraštruktúru. „Nie je možné, aby investor priniesol do lokality nových obyvateľov, zinkasoval za predané byty, ale komplexné náklady, ktoré vzniknú, nechal na plecia samosprávy,“ argumentoval po zavedení poplatku starosta bratislavskej mestskej časti Nové Mesto Rudolf Kusý.

Aj keď sa niektoré mestá snažili nastaviť transparentné podmienky, boli aj výnimky. „Obce si časom vytvorili viaceré modely spolupráce so stavebníkmi, no mnohé z nich boli na hranici zákona a špekulanti sa im ľahko vyhýbali. Štandardní developeri tak formou rôznych dohôd so samosprávou prispievali na rozvoj infraštruktúry, zatiaľ čo špekulanti len ťažili z územia,“ približuje výkonný riaditeľ Inštitútu urbánneho rozvoja (IUR) Juraj Suchánek.

Kým samosprávy sledovali najmä získanie finančného balíka na ďalší rozvoj, developeri uľahčenie dýchania. „Pôvodná koncepcia, z ktorej sme v IUR vychádzali, keď sme zákon o poplatku navrhovali, bola vyriešiť dva veľké problémy, ktoré trápia poctivých developerov. Neprimerane dlhé lehoty povoľovacích procesov a neoprávnené protesty a obštrukcie susedov,“ vysvetľuje architekt Igor Lichý, ktorý je zároveň spolumajiteľom developerskej firmy ITB Development. Aj preto presadzovali, aby sa poplatok viazal na dodržiavanie zákonných lehôt zo strany stavebných úradov a magistrátu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa