Kilometre vedení vysokého napätia, ktoré tradične viseli z elektrických stĺpov, miznú pod zemou a v trafostaniciach pribúdajú inteligentné prvky. V regióne sa tak výrazne zníži poruchovosť a otvorí sa priestor na zapájanie lokálnych zdrojov elektriny a ďalších moderných prvkov.

Projekt ACON (Again Connected Networks) je najväčšia investícia svojho druhu v Európe. Investíciu s podporou Európskej únie realizuje Západoslovenská distribučná (ZSD) v spolupráci s českou spoločnosťou E.ON Distribuce.

„Hlavná myšlienka projektu je, že chceme distribučnú sústavu pripraviť na budúcnosť, ktorú vždy opisujem tromi D. Pretože bude spočívať vo väčšej decentralizácii, väčšej dekarbonizácii energetiky a vo väčšej digitalizácii,“ opisuje člen Predstavenstva Západoslovenskej energetiky (ZSE) Marián Rusko.

ZSD túto jeseň dokončila modernizáciu jedného z najporuchovejších vedení, ktoré zabezpečuje distribúciu elektrickej energie do Trenčína a priľahlých obcí. Digitalizácia takmer ôsmich kilometrov vedenia v oblasti Trenčín – Drietoma a jeho umiestnenie do zeme sa postará o výrazne nižšiu poruchovosť.

Takéto vedenie totiž nie je citlivé na vietor, sneh, námrazu alebo búrky, ktoré sú v tejto oblasti hlavným zdrojom porúch. Súčasťou rozsiahlej investície je aj výstavba troch nových inteligentných trafostaníc, ktoré okrem iného zlepšia informovanosť o problémoch a súčasne poskytnú okamžité informácie o zaťažení siete.

Na jar bude

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa