Z pohľadu bežného človeka sa môže zdať, že v globálnom svete automobilov sa okrem veľkej snahy o presadenie elektrického jazdenia príliš veľa nedeje. Po náročnom vlaňajšom roku je však zrejmé, že mnohým firmám v tejto brandži ide o veľa.

cip
Neprehliadnite

Biznis s Taiwanom má byť novou prioritou nielen kvôli čipom. Tie potrebuje aj náš automotive

V automobilovom svete sa totiž v priebehu ostatných dvoch rokov rozohrala nová vojna o budúce sféry vplyvu. A to nielen z pohľadu zákazníka a jeho priazne, ale aj v rámci jednotlivých automobilových skupín a ich dcérskych spoločností. V hre sú desiatky miliárd eur a svetové hracie pole je pripravené len pre niekoľko vyvolených.

Nemecko na výslní

Kríza čipov sa síce stala spoločným menovateľom všetkých, ešte viac však poukázala na konkurencieschopnosť jednotlivých podnikov. Boj o budúce investície, priazeň v elektromobilite a zaistenie produkcie v ďalších rokoch sú na stole mnohých manažérov. Najnovšie plány, ktoré spôsobili menšie zemetrasenie, na konci vlaňajška po čase odhalil najväčší automobilový koncern Volkswagen.

Výroba BMW radu 6 Coupé v nemeckom Dingolfingu
Zdroj: BMW

Okrem personálnych rošád, ktoré naznačili budúce priority skupiny, jasne zadefinoval, čo preň bude v najbližšej dekáde dôležité. Volkswagen sústreďuje investície najmä v domácom Nemecku a e-mobilita sa z krajiny ďaleko nepohne. Najväčšia automobilová skupina tak dala najavo, že pri generačnom prechode na elektromobilitu chce mať všetko pod jednou strechou a doma.

Nové investície za 90 miliárd eur budú smerovať primárne do elektromobility a digitalizácie. Nemeckú výrobu však koncern po dlhom čase opäť stavia na najvyššie miesto.

Desiatky miliárd

Volkswagen má za sebou ďalší náročný rok, v ktorom musel čeliť viacerým výzvam. Napriek tomu kľúčové investície zajtrajška potečú najmä do závodov produkujúcich budúce elektromobily koncernu. Volkswagen sa vďaka tomu nechce vzdať svojho cieľa byť do roku 2025 svetovým lídrom na trhu elektrickej mobility.

Konkurencieschopnosť oproti silnejúcim spoločnostiam v oblasti elektromobility si chce nemecký koncern zaplatiť vyššími výdavkami do budúcich technológií. Primárne tak majú nové investície smerovať do e-mobility, modernizácie podnikov a digitalizácie produktov. Celkovo by investície spojené s prechodom na elektromobilitu mohli koncern vyjsť až takmer na 160 miliárd eur.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa