Pomalá, zbytočne byrokratická a s neustálymi zmenami, v ktorých sa mnohí strácajú. Reč je o firmách, ktoré sa rozhodli požiadať o finančné príspevky na podporu zamestnanosti, aby nemuseli prepúšťať a prežili ťažké časy. S odstupom mesiaca už mnohé hodnotia, akú podporu na zmiernenie následkov pandémie koronavírusu vlastne dostali.

Pred pomocou„vykrvácajú“

V súčasnosti je možné stále žiadať o všetky štyri typy príspevkov od úradov práce, ktoré schválil rezort práce pod vedením Milana Krajniaka. Konkrétne pre zamestnávateľov, ale aj fyzické osoby, ktoré museli povinne zatvoriť prevádzky, samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), ktoré sú nemocensky i dôchodkovo poistené, ďalej pre podniky so záväzkom udržať pracovné miesta i pre SZČO bez nemocenského či dôchodkového poistenia a spoločníkov jednoosobových eseročiek.

Keďže príspevky nemožno kombinovať, bolo potrebné sa pred podaním žiadosti vhodne „zaradiť“ a splniť podmienky, ktoré štát neustále upravuje.

Aleš Kos, konateľ poradenskej firmy Cross Fingers, patrí do skupiny 3, teda je zamestnávateľom, ktorý sa zaviazal udržať pracovné miesta. Nemal zatvorené prevádzky podľa rozhodnutia úradu verejného zdravotníctva, jeho klienti ich však zatvorené majú, preto pocítili zásadný pokles obratu.

„Žiadosť sme poslali, do dnešného dňa nemáme žiadnu informáciu. Úrad práce zrejme koná, lebo zo zdravotnej poisťovne sme dostali notifikáciu o vyžiadaní potvrdenia o plnení našich odvodových povinností.“

Keď úradu pošlú podpísanú dohodu, tú budú opäť niekoľko dní spracovávať a až potom dostanú financie. Zatiaľ sa dostali do radu čakateľov. „Táto ,prvá‘ pomoc nie je rýchla, minimálne pre našu oblasť. Štát necháva podnikateľov poriadne vykrvácať,“ dodáva A. Kos. Vyplnenie žiadosti bolo skôr jednoduché, isté definície však nie sú jednoznačné.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa