Vlajková loď ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí) už niekoľko dní pláva. Reč je o takzvanej súdnej mape, ktorú nedávno rezort spravodlivosti predstavil odbornej aj laickej verejnosti. Ohlasy sudcov sú zatiaľ pomerne opatrné, proti návrhu ministerstva sa otvorene postavili iba tí z Bratislavy a Košíc. Obe mestá prídu o svoje krajské súdy, zostanú iba detašované pracoviská. Ministerka argumentuje tým, že nápad vychádza z dôslednej analýzy dostupných dát. Ako bonus podľa nej súdy získajú oveľa širšie kolektívy, čo môže priniesť kvalitnú odbornú debatu o naliehavých právnych problémoch.

Redukcia okresných súdov

Reforma sa dotkne aj okresných súdov, ktoré sa okrešú z momentálneho počtu 54 na rovných 30. Hlavným cieľom návrhu rezortu spravodlivosti je vyšší justičný výkon a zároveň špecializácia samotných sudcov. M. Kolíková hovorila o zámere vytvoriť novú súdnu mapu ešte pred februárovými parlamentnými voľbami. Nová nie je ani myšlienka stratifikácie súdov, s ktorou sa pohrávali aj predošlé vedenia rezortu spravodlivosti. Zo smelých plánov však napokon upustili pre slabú politickú podporu a nedostatok času.

Na snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí)
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák
Na snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí)

Vynovená mapa bude podľa rezortu návratom do deväťdesiatych rokov minulého storočia. Počet súdov zdvojnásobil až Vladimír Mečiar, systém zavedený jeho vládou funguje dodnes. Na ilustráciu, okresných súdov je viac ako 50, niektoré z nich pritom riešia iba stovky prípadov ročne. Na porovnanie, ich kolegovia z Bratislavy alebo Košíc majú práce mnohonásobne viac. Systém preto počíta s vytvorením takzvaných mestských súdov. Tie pribudnú práve v spomínanom hlavnom meste a vo východoslovenskej metropole.

Ministerstvo chce plán realizovať postupne legislatívou od budúceho roka, pričom s prvými reálnymi zmenami sa počíta v roku 2022. Mapa zahŕňa aj vytvorenie najvyššieho správneho súdu, ktorý nezastreší len správne súdnictvo, ale napríklad aj disciplinárne komisie pre viacero právnických odvetví. O reorganizácii súdov sa zatiaľ medzi politikmi príliš nahlas nehovorí, najskôr sa majú k návrhom vyjadriť odborníci.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa