No neviem sa roztrhať, povedal TRENDU vlani na jar najvplyvnejší muž južného Slovenska Oszkár Világi, ktorý nielenže na Žitnom ostrove vlastní viacero firiem, ale šéfuje aj jednej z najväčších tuzemských fabrík – rafinérii Slovnaft. Reagoval tak na to, prečo vtedy pár mesiacov jeho potravinárske firmy meškali s platením odvodov.

Dnes platia odvody načas a navyše, od začiatku tohto roka na všetky jeho potravinárske podniky dohliada jeho dcéra Réka Világi. Čerstva tridsiatnička, ktorá rovnako ako otec vyštudovala právo, je v jeho veľkomederskej mliekarni Euromilk a v dunajskostredskom mäsokombináte Istermeat už šéfkou predstavenstva a na jeho farme Agrosun je jedným z dvoch konateľov.

V šľapajach otca

„Som rád, že na naše firmy už dohliada dcéra. Prvýkrát až teraz cítim, že mám vo vlastnom biznise niekoho, komu môžem dôverovať naozaj na sto percent. Ja sa tak môžem už naplno venovať iba Slovnaftu,“ hovorí O. Világi s tým, že donedávna musel víkendy venovať práve svojim vlastným podnikom. „Som už skôr len taký Rékin psychológ a motivátor ako manažér vlastných firiem,“ hovorí O. Világi.

Dcéra v prevzatých firmách ľahkú úlohu rozhodne nemá. Potravinárske podniky sú v otcovom biznise stále najzložitejšie, lebo ťažkými rokmi si prechádza celá tuzemská výroba potravín. Hlavnou misiou dcéry je dostať firmy zo záporných čísel. A to ešte popri tom rozbieha aj úplne nový biznis rodiny. Világiovci začínajú budovať vlastné vinárstvo.

 Som už skôr len taký Rékin psychológ a motivátor ako manažér vlastných firiem

„V otcovom podnikaní chcem pokračovať, lebo veď jeho stačí len počúvať, koľko má nových plánov, človeka to vždy pritiahne. Navyše popri mojich štúdiách práva v Holandsku i Španielsku som videla, že rodinné podnikanie má na Západe veľkú tradíciu i dobré meno,“ hovorí Réka s tým, že už počas štúdií sa zaujímala aj o špecifiká fungovania rodinných podnikov a teraz to chce využiť doma. V zahraničí žila šesť rokov, no nechcela tam zostať natrvalo.

Právo si vybrala, lebo s ním uspel aj otec. Hoci jeho najskôr posunulo k politike. Ešte v bývalom federálnom parlamente spolutvoril prvé zákony na podnikanie. A napriek neskoršiemu odchodu z SMK mu dodnes mnohí pripisujú pretrvávajúci vplyv na tunajších politikov maďarskej národnosti. Právo mu dopomohlo aj k vlastnému biznisu. Pôvodne ako právnik iba radil s biznisom prichádzajúcim zahraničným investorom, no neskôr sa aj sám cítil na preberanie firiem.

„Otec urobil najviac tým, ako dokázal náš biznis vybudovať. Mojou úlohou bude udržať ho a posunúť ďalej. I keď teraz plávam v dosť hlbokej vode,“ hovorí Réka. Z rozhovoru s Világiovcami cítiť, že dcéra otca považuje za veľký vzor. A celkovo je medzi nimi veľká súhra. Jeden pritakáva, keď hovorí druhý. Generačné rozdiely vnímania biznisu sa pri nich prejavujú oveľa menej ako medzi Eduardom Šebom a jeho dvoma synmi.

Prvé pracovné skúsenosti R. Világi naberala v právnej kancelárii Ružička Csekes, ktorú zakladal a dodnes spoluvlastní aj jej otec. No už dva roky má v Bratislave aj vlastnú právnu kanceláriu Vire law & consulting.

Výmena stráží u Világiovcov

Oszkár Világi (vľavo) a jeho dcéra Réka Világi Zdroj: Maňo Štrauch

Na rozbeh ťažké potraviny

Právo bolo pre ňu prípravou na náročnejšie biznisy otca. Jeho Euromilk, ktorému sa Réka venuje najviac, zosunula v posledných rokoch do strát osemmiliónová investícia do novej linky na plnenie mlieka do nových PET fliaš, ktorými sa chcela firma odlíšiť od konkurentov. Spustili ju však v terajších ťažkých rokoch s prebytkami mlieka, ktoré nastali po ruskom embargu na dovoz potravín z EÚ. Odvtedy ceny padli pod úroveň výrobných nákladov.

Za posledné štyri roky Euromilk prerobil dohromady až skoro päť miliónov eur a aj ročné tržby mu spadli z vyše 20 na necelých 14 miliónov eur. Menším úspechom je to, že vlani sa do zisku vyše 300-tisíc eur vrátil aspoň bitúnok Istermeat, ktorého tržby dosahujú zhruba šesť miliónov eur. V ideálnej kondícii nie je ani dunajskostredská farma 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa