Vojna na Ukrajine sa výrazne odrazí na tohtoročnom raste svetového obchodu. Svetová obchodná organizácia (WTO) jeho pôvodné odhadované tempo skresala takmer o polovicu, zo 4,7 percenta prognózovaných v októbri 2021 na 2,5 percenta.

Šéfka organizácie Ngozi Okonjo-Iwealaová povedala, že narušenie obchodu povedie k zvýšeniu cien potravín, a obáva sa potravinovej krízy. Aj keď Rusko a Ukrajina sa na globálnom exporte tovarov podieľajú spoločne iba 2,5 percentami, sú „mimoriadne významné v určitých oblastiach“, uviedla generálna riaditeľka WTO pre BBC.

Napríklad EÚ čelí nedostatku slnečnicového oleja, pričom Ukrajina sa na celosvetovom obchode s touto komoditou podieľa takmer 47 percentami a Rusko zhruba 30 percentami. Pod zhoršenie odhadu vývoja svetového obchodu sa čiastočne podpísalo aj pokračovanie problémov v zásobovacom reťazci, ktoré nastali v dôsledku pandémie. Najväčšiu záťaž následkov rastúcich cien potravín ponesú podľa šéfky WTO chudobné krajiny.

„Vážne sa obávam hroziaceho hladu, najmä v najchudobnejších štátoch,“ uviedla. Bývalá nigérijská ministerka financií poukázala na Afriku, kde až 35 štátov dovážalo z Ruska a Ukrajiny pšenicu a ďalšie obilniny a 22 priemyselné hnojivá.

Podľa Africkej rozvojovej banky sa niekde zvýšili ceny potravín o 20 až 50 percent. N. Okonjo-Iwealaová verí, že problémy by sa mohli čiastočne riešiť napríklad „zmenou stravovacích návykov smerom k uprednostňovaniu produktov vypestovaných doma“.

vyroba aut
Zdroj: TASR

Automobilový priemysel v SR sa bude musieť prispôsobiť novým výzvam

Výrobcovia automobilov sa v nasledujúcich rokoch budú musieť prispôsobiť novým výzvam. Vyplýva to zo štúdie Slovenský automobilový priemysel 2.0: Teraz je čas pripraviť sa pre éru e-mobility, ktorú predstavili Globsec, Slovenská asociácia pre elektromobilitu (SEVA) a Cambridge Econometrics.

Podľa nej by slabá schopnosť prispôsobiť sa novým okolnostiam prechodu na e-mobilitu v horšom prípade viedla do roku 2040 k prepadu HDP o 10 percent v porovnaní s najlepším scenárom. Celková zamestnanosť v odvetví by mohla klesnúť o 4,5 percenta oproti roku 2020, teda o 85-tisíc miest.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa