Do konca volebného obdobia zostávajú necelé tri roky a Igor Matovič ako predseda vlády si vymenil stoličku s ministrom financií Eduardom Hegerom. Dokáže nový premiér upokojiť koaličné napätie? Vydrží jeho kabinet až do konca funkčného obdobia alebo Slovensko čakajú ďalšie politické turbulencie? Istí si nie sú ani odborníci, ktorí pripomínajú, že veľkú časť zodpovednosti za ďalší vývoj má vo svojich rukách nový predseda vlády. Pred jeho kabinetom stojí niekoľko zásadných úloh. Tou najzávažnejšou je nesporne celosvetová pandémia ochorenia covid-19 a Slovensko na tom nie je z hľadiska štatistík práve najlepšie. Kríva aj štátna očkovacia stratégia. Na to, aby vláda pohla s kľúčovými témami, musí byť jednotná a až čas ukáže, ako sa so svojím pádom vyrovná I. Matovič.

Z postu ministra financií môže hýbať politikou aj bez premiérskeho kresla. Súčasná situácia mu navyše poskytuje alibi pre prípad, že by ho chceli ostatné strany obviniť, že zámerne škrtí peniaze pre ich rezorty. Štátna pokladnica je totiž po dvanástich rokoch vlády strany Smer-SD dosť vyšťavená aj bez toho, aby naokolo zúrila pandémia.

Minimálne úpravy

Okrem spomínanej najvýraznejšej zmeny na poste predsedu bude vláda fungovať prakticky v nezmenenom zložení, keďže ministri z SaS a zo strany Za ľudí, ktorí podali demisiu, sa na svoje miesta vrátili. Nováčikom bude iba šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský, doteraz riaditeľ Ústrednej vojenskej nemocnice SNP v Ružomberku, na ktorého vymenovanie sú zatiaľ pozitívne ohlasy.

Hádankou zostával post ministra práce, ktorý patrí podľa koaličnej zmluvy hnutiu Sme rodina. Pôvodne ho obsadil Milan Krajniak, ktorý počas krízy rezignoval a do vlády sa už nechcel vrátiť. Ostatný nominant hnutia na tento post Jozef Hlinka neprešiel sitom prezidentky Zuzany Čaputovej. M. Krajniak napokon súhlasil so svojím návratom a tak sa staronovým ministrom vo vláde stal aj on.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa