Slovensko je pre expanzné aktivity niektorých lokálnych a zahraničných firiem stále atraktívne. Potvrdil to aj minulý rok, ktorý najmä od druhej polovice priniesol viacero investičných zámerov. Hoci sa o zlepšujúcej investičnej nálade na Slovensku hovorilo takmer počas celého vlaňajška, geopolitický vývoj a makroekonomické problémy krajiny znemožnili využiť všetky možnosti naplno.

Investičné aktivity na Slovensku však nie sú až také pochmúrne, ako by sa mohlo zdať, a to napriek bezprostrednej blízkosti vojnového konfliktu na Ukrajine, hrozbe recesie a energetickej krízy. V ďalších rokoch nám zahraničné firmy veria. Z analýz vlaňajších dát vyplýva, že v roku 2022 sme získali investície viac ako jeden a pol až dve miliardy eur pričom rozhodujúcou pre ďalšie smerovanie bola investícia spoločnosti Volvo.

Piata automobilka síce ešte viac pripúta slovenské hospodárstvo a priemysel k automotivu, dáva mu to však lepšie vyhliadky na silnejší dodávateľský reťazec, stabilnejšiu zamestnanosť a vyššiu konkurencieschopnosť.

Autá opäť naštartovali motor

Vlani sa tak hospodárstvu podarilo nadviazať na obnovujúci sa priemysel po pandémii, ktorý ešte v roku 2021 otvoril priestor na prípravu budúcich masívnejších investícií najmä v oblasti automotivu. Tento segment totiž do ďalších rokov avizuje investície v objeme viac ako 1,5 miliardy eur, pričom v roku 2022 sa k tomuto objemu pridala investícia automobilky Volvo za viac ako 1,2 miliardy eur. 

Možno očakávať, že opätovný rozbeh automotivu potiahne v investičných plánoch a rozhodnutiach aj dodávateľský reťazec. Naznačil to aj rok 2021, keď sa rakúsky dodávateľ svetelných systémov ZKW Slovakia z Krušoviec rozhodol preinvestovať viac ako 46 miliónov eur.

Podobné čísla v predminulom roku evidoval aj jeden z najväčších zamestnávateľov v krajine, spoločnosť Schaeffler Kysuce či Plastic Omnium Auto Exteriors, ktorá realizovala investície v objeme viac ako 23 miliónov eur, čo bolo medziročne zhruba o pätinu viac. Najväčší investičný apetít mal predvlani prievidzský dodávateľ pre automotive Brose Prievidza, ktorý priebežne rozširuje slovenskú prevádzku.

Tam smerovala väčšina investícií, ktoré v roku 2020 dosiahli 64 miliónov eur, medziročne oproti roku 2019 o 53 percent viac. V roku 2021 podľa slovenskej investičnej agentúry SARIO dosiahli investície zhruba 470 miliónov eur a uzavrelo sa 29 investičných projektov.

Východ zažíva boom

Podľa agentúry je dnes na trhu množstvo investorov, ktorí sú pod tlakom už existujúcich kontraktov s odberateľmi a potrebujú čím skôr investovať do novej výroby. Na konci roku 2021 malo SARIO rozpracovaných asi šesťdesiat investičných projektov, ktoré sú približne v hodnote dvadsať miliárd eur.

Vojnový konflikt a problémy s rastúcimi energiami a nákladmi firiem však nie sú jediné faktory, s ktorými investori kalkulujú. Naopak, vidia v tomto regióne čoraz väčší potenciál, a to na presun mnohých podnikov a výroby z východu práve na Slovensko. Tým sa rozširuje aj už existujúci dodávateľský reťazec o nové firmy a odvetvia.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa