Za posledné roky bola každá vláda nútená riešiť vo Všeobecnej zdravotnej nejaký problém. Od údajnej manipulácie s účtovníctvom až po aktuálnu kauzu „tety Anky“. Tá ukazuje podstatu zdravotníckeho biznisu made in Slovakia – s rodinou a známymi sa zmluvy uzatvárajú ľahšie a výhodnejšie.

Radikálny rast tržieb

Anna Sučková je 77-ročná teta v súčasnosti už bývalého šéfa štátnej poisťovne Marcela Foraia. Napriek svojmu vysokému veku stále pôsobí vo viacerých firmách, ktoré majú s VšZP uzatvorené zmluvy. Šesť spoločností, v ktorých je konateľkou, spoločníčkou alebo oboje, si za M. Foraia dokázalo u VšZP zarobiť 14 miliónov eur. Upozornil na to poslanec Miroslav Beblavý (Sieť) s tým, že by sa malo preveriť, či M. Forai pri uzatváraní kontraktov neuprednostňoval firmy svojej blízkej príbuznej.

On sám to považuje za preukázané. Podložil to finančnou analýzou siedmich spoločností, v ktorých pôsobila A. Sučková a ktoré majú zmluvy so štátnou poisťovňou. Ide o firmy Bravia, Brilance, Medical Cassovia, Medical Partners, Medimas, SPV40 a Welix. Ich tržby stúpli podľa Finstatu a zbierky listín len v rokoch 2011 až 2014 o 420 percent – z 1,6 milióna eur na 6,7 milióna.

M. Forai obvinenia poslanca odmieta. Podľa neho poisťovňa podpísala so spoločnosťami, v ktorých figuruje A. Sučková, šesť zmlúv, pričom jedna už nie je aktívna. Zvyšok sú dodatky, ktoré sú podľa neho rovnako ako zmluvy štandardné. Konflikt záujmov necíti. „Boli to zmluvy v rovnakej cene a objemoch, ktoré sú súčasťou viac ako jedenásťtisíc v súčasnosti uzatvorených zmlúv na poskytovanie zdravotnej starostlivosti,“ povedal.

Vyhol sa trestu

V prípade M. Foraia nejde o prvú negatívnu medializáciu. Do pozornosti sa dostal neúplným majetkovým priznaním za rok 2012, v ktorom zamlčal úver na byt v luxusnom bytovom komplexe River Park v Bratislave. Riešil to aj parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií a M. Forai kvôli tomu prišiel o tri mesačné platy.

Po kauze tety Anky sa M. Forai radšej vzdal postu. Zároveň sa tak šikovne vyhol trestu v prípade, že by mu dokázali zvýhodňovanie zdravotníckych zariadení jeho príbuznej. Podľa ústavného zákona o konflikte záujmov totiž nemožno potrestať funkcionára, ak sa sám vzdá funkcie.

Na voľnú stoličku generálneho riaditeľa VšZP zasadol dovtedajší ekonomický námestník Miroslav Vaďura. Ten bol v rokoch 2008 až 2010 riaditeľom Univerzitnej nemocnice Bratislava. Z postu ho odvolal minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) pre medializované informácie o nevýhodnom predaji prebytočného majetku nemocnice na Kramároch.

Za predaj mala nemocnica zinkasovať 5,7 milióna eur, pričom trhová cena bola šesť až sedemnásobne vyššia. K predaju nakoniec nedošlo, nemocnica aj kupujúci odstúpili od dohody kvôli nedoriešenému sporu viažucemu sa k tomuto majetku. Finanční kontrolóri rezortu zdravotníctva neskôr konštatovali, že M. Vaďura zákon neporušil, lebo majetky chcel predať za znalcom určenú cenu.

Dokedy bude M. Vaďura na čele poisťovne, nie je isté. Minister zdravotníctva Viliam Čislák sa totiž vyjadril, že M. Foraia vráti do funkcie hneď, ako sa preukáže, že zmluvy, ktoré uzatvorila VšZP so spoločnosťami A. Sučkovej, sú štandardné.

Štátni nominanti

M. Forai a M. Vaďura nie sú jediní šéfovia štátnej poisťovne, ktorí majú za sebou kauzy. Za prvej Ficovej vlády stála na čele VšZP Zuzana Zvolenská. Po nástupe vlády Ivety Radičovej ju nahradil Marián Faktor, ktorý svoju predchodkyňu spoločne s ministrom I. Uhliarikom obvinil, že sa za jej vedenia v poisťovni manipulovalo s účtovníctvom.

Konkrétne mali byť nadhodnotené pohľadávky po lehote splatnosti, ktoré mali v rokoch 2007 až 2009 zlepšiť hospodársky výsledok poisťovne minimálne o 50 miliónov eur. Z. Zvolenská obvinenie rázne odmietla a označila ho za fámu.

V roku 2011 však musel parlament kvôli tomu posunúť účinnosť zákona, ktorý mal sprísniť platobnú disciplínu zdravotných poisťovní. V opačnom prípade by VšZP hrozila nútená správa. Takto dostala čas, aby znížila svoje straty. Okrem toho jej Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) v rámci ozdravných opatrení nariadil znížiť náklady na prevádzku.

V tejto situácii poisťovňa pod vedením M. Faktora vyplatila svojim zamestnancom vysoké odmeny, dokopy takmer

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa