Štatistiky ukazujú, že upgradovanie ľudského tela čipovými implantátmi je zatiaľ stále skôr „bizár“. Aj vo Švédsku, ktoré je v technologickom biohackingu najďalej, sa nimi nechalo „zlepšiť“ len niekoľko tisíc ľudí.

Čipom, ktorý si dali injekčne vpichnúť do ruky medzi palec a ukazovák, si otvárajú dvere a privolávajú výťah (slúži ako náhrada firemnej ID karty), platia ním v obchodoch a nápojových automatoch (náhrada platobnej karty), prípadne si naň ukladajú zdravotné informácie (náhrada USB kľúča). Nič dramatické. Žiadny dôvod na bombastické novinové titulky. To sa však môže vcelku rýchlo zmeniť.

Strach z ihly

Pre doterajšie slabé rozšírenie implantátov sa ponúka jednoduché vysvetlenie. Chýbala im killer aplikácia. Niečo, vďaka čomu by po nich zatúžili bežní smrteľníci, a nielen exoti a nerdi. Identifikátor ani úložisko takouto kritickou aplikáciou zrejme nie sú. Pomôcť môže, ak sa pridajú poskytovatelia masových služieb – podľa vzoru švédskeho železničného prepravcu, ktorý umožňuje čipy používať ako cestovné lístky.

Tak či onak, hlavnou výhodou 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa