Dve rodinné firmy, ktoré spája tradícia zveľaďovaná generáciami, obsadili prvé dve priečky v prestížnej výročnej cene TRENDU Firma roka 2020. Obe sú predstaviteľkami stáročných odvetví, ktoré umožnili rozvoj civilizácie. Pestovanie plodín a zlievanie kovov nestratili význam ani v 21. storočí. Modernú dobu však čoraz viac definujú firmy zamerané na digitálne inovácie a virtuálny svet. Dôkazom toho je aj opätovné skvelé umiestnenie slovenských lídrov v oblasti informačných technológií. Tí ani tentoraz nesklamali a opäť predviedli impozantný rast nielen na domácom, ale aj na globálnom trhu.

TREND TOP 2020
Neprehliadnite

TREND TOP: Veríme v úspech v podnikaní. Už tri dekády stojíme na strane biznisu

Víťaz vyrástol v poli

Rodinná firma Mačajovcov z Kráľovej pri Senci sa po vlaňajšom druhom mieste prebojovala na čelo rebríčka najúspešnejších slovenských firiem. Zeleninárska firma, ktorej zemiaky, cibuľa, cesnak či kapusta nasýtia tretinu domáceho trhu, sa na prvom mieste umiestnila aj vďaka historicky najlepším hospodárskym výsledkom. Skupine, v ktorej farmárči už šiesta generácia, sa darí z roka na rok rásť. Dnes okrem pestovania zastrešuje skladovanie, balenie a výrobu polotovarov pre potravinársky priemysel. Aj vďaka rozširujúcemu sa portfóliu vlani po medziročnom raste takmer o 19 percent vysoko presiahla hranicu tridsiatich miliónov eur a zarobila bezmála osem miliónov.

Firma sa špecializuje najmä na lokálne druhy zeleniny, ktoré pestuje na Slovensku, v Maďarsku a Česku. Minulý rok sa pre európskych poľnohospodárov niesol v znamení mimoriadnych vplyvov počasia, ktoré v západnej Európe spôsobilo nedostatok komodít, Agromačaj však dokázal cenové výkyvy využiť vo svoj prospech. Dostatok produkcie prial expanzii na nové trhy a rozširovaniu ponuky plodín. Nezlomní farmári pretavili rast do rozšírenia skladových kapacít a výstavby novej baliarne zeleniny. Objem investícií vlani dosiahol dvadsať miliónov eur.

Agromačaj - zeleninárska spoločnosť, ktorá získala v ankete ekonomického týždenníka Trend titul firma roka.
Zdroj: MATEJ KALINA
Agromačaj - zeleninárska spoločnosť, ktorá získala v ankete ekonomického týždenníka Trend titul firma roka.

Úspech stojí na špecializácii

Dôkazom, že v podnikaní sa oplatí spoliehať na rodinu, je aj Medeko Cast. Zlievareň, ktorá už dvadsaťpäť rokov rozvíja tradíciu niekdajších Považských strojární, síce vlani mierne poľavila v tempe rastu tržieb, výškou zisku sa však priblížila k miliónu eur. Považská firma sa sústreďuje najmä na zahraničný trh, na ktorý dodáva špecializované výrobky s vyššou pridanou hodnotou.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa