Koncom minulého roku sa však začali objavovať prvé informácie, že ju čakajú neisté časy. Kombinácia udalostí vnútri fabriky v spojení s externými faktormi v nemeckom koncerne, ako aj na globálnom automobilovom trhu vytvorili kokteil, ktorý ovplyvní nielen Volkswagen Slovakia, ale aj celý automobilový priemysel na Slovensku, kde je nemecká firma dominantným hráčom.

Škrtanie zmien

Slovenský Volkswagen plánuje v tomto roku zoškrtať výrobné zmeny. Produkcia SUV vozidiel prejde od marca zo štvorzmennej prevádzky na tri zmeny, keď sa nebude vyrábať cez víkendy. Malé vozidlá z rodiny New Small Family sa namiesto dvoch zmien budú vyrábať v jednej.

„Z dôvodu zmenených rámcových podmienok, ako je napríklad zvýšená technická kapacita liniek, sústredenie sa na efektivitu s cieľom zefektívniť chod firmy do roku 2025 o tridsať percent či ukončenie rozsiahlej fázy nábehov, príde vo Volkswagen Slovakia k úprave zmenových modelov v dvoch výrobných segmentoch. V oboch prípadoch k zníženiu o jednu zmenu.

V segmente SUV sa spoločnosť prinavráti k štandardnému trojzmennému modelu. Takzvaný kontinuálny štvorzmenný model bol zavedený v roku 2010 s predpokladom trvania jeden až jeden a pol roka,“ vysvetľuje hovorca Volkswagen Slovakia Michal Ambrovič.

Volkswagen podľa informácií TRENDU neplánuje prepúšťať. Pracovať bude s prirodzenou fluktuáciou, keď sa za ľudí, ktorí z firmy odídu, nebude hľadať náhrada. Rovnako sa neplánujú predlžovať zamestnancom zmluvy na dobu určitú a zníži sa aj počet agentúrnych pracovníkov.

„Volkswagen Slovakia bude pri úprave zmenového modelu postupovať s vedomím sociálnej zodpovednosti a napríklad plánuje nasadenie spolupracovníkov v sesterských závodoch koncernu v okolitých krajinách či návrat kolegov z Audi Hungaria späť do ich materskej spoločnosti,“ dopĺňa M. Ambrovič. Bratislavskému závodu vypomáhalo od novembra 2016 viac ako pol tisícky zamestnancov sesterskej fabriky Audi v maďarskom Győri.

Čo sa vlastne stalo?

Slovenský automobilový priemysel reprezentovaný bratislavskou fabrikou Volkswagen Slovakia dostal na prelome milénia silný

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa