Nemecký koncern Volkswagen má za sebou ďalší náročný rok. Pre jeho slovenský podnik je dobrou správou, že o všetkých kľúčových investíciách sa stihlo rozhodnúť ešte pred rokom 2021.

Ilustračná foto.
Neprehliadnite

Volkswagen rozhodne o umiestnení tovární na batérie v prvej polovici roka 2022

Minulý rok totiž priniesol čipovú krízu a nutné prerušenia výroby. Práve tento fakt bol najväčším tŕňom v päte, ktorý okreše minuloročné výsledky najväčšej fabriky v krajine.

„Je pomerne jednoduché povedať, čo chceme dosiahnuť a za akých podmienok chceme podnikať a vyrábať. Ale ako sa vyvinie situácia v týchto nepredvídateľných časoch, na to by som potreboval krištáľovú guľu,“ hovorí pre TREND šéf slovenského podniku Volkswagen Slovakia Oliver Grünberg.

V rozhovore sa dočítate
  • Ako vnímate šéf slovenského podniku problém s čipmi
  • Čo sú priority fabriky v ďalšom období
  • Nakoľko dnes hrozí prepúšťanie zamestnancov
  • Ako vníma koncern tunajší podnik
  • Čo najväčší platca daní v krajine očakáva od štátu

S vývojom v minulom roku ste zrejme nepočítali. Ako sa podniku darí dnes a ako je na tom s aktuálnou výrobou?

Je zrejmé, že minuloročné čísla produkcie budú ovplyvnené pandémiou koronavírusu a jej následkami. Na druhej strane musím povedať, že vďaka prísnej disciplíne v oblasti nákladov, zvyšovaniu efektivity a produktivity, ako aj optimalizácii procesov a nasadeniu ľudí sa nám aj druhý rok poznačený pandémiou podarí ustáť so cťou.

Viaceré koncerny potvrdzujú, že problémy budú pokračovať v priebehu tohto roka. Súhlasíte s tým alebo máte na vec iný názor?

V tomto roku očakávame mierne zlepšenie v zásobovaní polovodičmi. Prinajmenšom prvý polrok však zostane na základe pretrvávajúcich nedostatkov u dodávateľov v čipovom priemysle veľmi nestály a náročný, pričom ešte môže prísť k nežiaducim prispôsobovaniam v produkcii.

Máte plán, ako niečo zlepšiť, ak sa situácia s čipmi nestabilizuje?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa