Elektromobilita je jednoznačným európskym trendom, svedčia o tom aj štatistiky o registrácií nových vozidiel. Slovensko však, ako to už býva zvykom, aj v tomto trende výrazne zaostáva. Tunajší vodiči naďalej omnoho viac obľubujú fosílne palivá. Do veľkej miery je na vine chýbajúca systematická podpora kúpy elektromobilov zo strany štátu.

Na chvoste Európy

Predaj vozidiel výlučne na elektrický pohon (BEV) vlani v Európskej únii (EÚ) dosiahol 9,8 percenta. Po pripočítaní 9,1-percentného podielu plug-in hybridných elektrických vozidiel (PHEV) tak bezemisné vozidlá odkrojili z celkového predajného koláča v segmente takmer dvadsať percent. Slovenská štatistika za tou európskou výrazne zaostáva. Podľa údajov Zväzu automobilového priemyslu (ZAP) sa vlani na Slovensku predalo celkovo 1 270 bezemisných automobilov, vozidlá kategórie BEV a PHEV sa tak na celkových predajoch podieľali len troma percentami.

O čosi optimistickejšie sú dáta ministerstva hospodárstva, ktoré do evidencie vozidiel započítava aj vozidlá dovezené zo zahraničia. Podľa nich v slovenskej evidencii vlani pribudlo celkovo 1 436 elektomobilov a 1 324 plugin hybridov. Napriek tomu však ide v porovnaní s únijným priemerom o výrazne nižšie čísla. Do roku 2025 by sa pritom na Slovensku, vzhľadom na vytýčené ciele znižovania emisií z dopravy, malo predávať viac ako 51-tisíc týchto vozidiel ročne.

Concept,Of,Man,Hand,Holding,Tablet,Or,Cell,Phone,With
Neprehliadnite

Ako skrotiť firemnú flotilu a ušetriť pri tom peniaze

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa