Čínsky výrobca elektromobilov spoločnosť BYD (Build Your Dreams, z angl. Buduj svoje sny) má za cieľ dobyť svetové trhy a chce sa o to pokúsiť vo vlastnom štýle. V jeho prospech hrá, že už dávno neplatí čo sa o tovaroch z Číny donedávna tradovalo.

Ázijský automobilový gigant má k splneniu svojich snov dobre našliapnuté. BYD má dnes trhovú hodnotu približne sto miliárd dolárov, čo z nej robí tretieho najväčšieho výrobcu elektroáut po Tesle a Toyote. Na ceste ku globálnej prevahe na poli elektromobility mu stojí v ceste už len jeden súper.

Aj keď je pre zvyšok sveta čínska automobilka zatiaľ pomerne málo známa, v sumárnych predajoch elektromobilov poľahky predbieha takmer všetky svetové koncerny. Česť západného sveta pred dominanciou Číny ako lídra výroby elektrických vozidiel chráni už len americká Tesla.

Gigant sa zatiaľ len nadychuje

Automobilka BYD, akokoľvek málo známa sa Európanom môže zdať, je už teraz najväčším čínskym výrobcom elektrických vozidiel. Čínskej firme sa darí nielen vo výrobe, ale aj v predajoch.

V roku 2021 predala len na domácom trhu viac ako 320-tisíc kusov. Tento rok automobilka predala už viac ako 640-tisíc kusov. Enormný náskok voči konkurentom tak ďalej rastie. Spoločnosť v júli oznámila, že vstúpi na japonský automobilový trh s tromi elektrickými modelmi Dolphin, Seal a Atto 3.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa