Riaditeľ privátneho bankovníctva ČSOB Miroslav Paulen za najvýznamnejšie dve udalosti uplynulého roka označuje dve. Po prvé obavy o nižšie tempo ekonomického rastu v Číne a po druhé začiatok cyklu zvyšovania sadzieb v USA. Čínska ekonomika prechádza do medziobdobia zmeny svojho stavu z exportne a priemyselne orientovanej ekonomiky na spotrebne orientovanú, čo však nebude ľahký a rýchly proces. „Tempo rastu už nebude dosahovať dvojciferné úrovne a investori sa na to budú musieť adaptovať.“

No ešte viac otáznikov je okolo zmeny politiky nízkych sadzieb americkou centrálnou bankou Fed. „V poslednom desaťročí sme boli svedkami uvoľňovania menových politík vo vyspelých krajinách. Fed sa však z minulosti poučil a dostatočne transparentne a zavčasu pripravoval trhy na tento okamih,“ konštatuje M. Paulen, no dodáva, že i tak očakávaná udalosť priniesla na trhy zvýšenú volatilitu a nervozitu.

Riaditeľka Erste Private Banking na Slovensku, ktorý funguje pri Slovenskej sporiteľni, Michaela Kaňová k týmto dvom kľúčovým udalostiam pridáva ešte tretiu – očakávanie rastu cien ropy.

Otestovaní klienti

K tomu sa bolo treba vyrovnať, ako opisujú investiční odborníci lídra trhu Tatra banky, klesajúce akciové trhy, komodity a čiastočne aj dlhopisy. Banka preto vlani spustila stres testy na klientske portfóliá. Umožnilo jej to hneď na začiatku nastaviť ich oveľa konzervatívnejšie. Čo v čase klesajúceho trhu nemusí na prvý pohľad vyzerať ako výhra. No toto presunutie banke neskôr umožnilo s klientmi postupne vstupovať do rizikovejších investícií.

A výsledok? Aj v roku, kde významne neperformovala žiadna trieda aktív, to bol z pohľadu realizovaného profitu pre klientov jeden z najúspešnejších rokov.

Klienti sa v čoraz väčšej miere začali obzerať po hľadaní atraktívneho zhodnotenia aj mimo tradičných finančných aktív

Čo sa týka vlaňajších výnosových trendov, veľmi podobne ich hodnotí Privatbanka z portfólia Penta Investments a J&T Banky. Podľa prvej menovanej dlhopisy s investičným ratingom v súčasnosti ponúkajú takmer nulové výnosy. „Klienti tak stoja pred dilemou – buď budú nižšie výnosy akceptovať a udržia konzervatívny charakter svojich portfólií, alebo zvýšia podiel investícií, ktoré majú šancu priniesť požadovaný výnos. V takom prípade však musia akceptovať vyššie riziko, teda vyššiu kolísavosť hodnoty portfólia.“

To sa ľahšie povie ako realizuje, takže nakoniec v slovenskom prostredí prevažujú konzervatívni klienti s malými (alebo rovno negatívnymi) skúsenosťami s akciovými investíciami.

Riaditeľka J&T Banky Anna Macaláková zasa hodnotí, že klienti sa v čoraz väčšej miere začali obzerať po hľadaní atraktívneho zhodnotenia aj mimo tradičných finančných aktív. „Prvou voľbou v tomto smere boli nehnuteľnosti. Pre očakávaný rast dopytu dochádza na Slovensku k oživeniu realitného trhu. Súčasne jasne vidieť systematický nárast záujmu o mnohé alternatívne aktíva ako 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa