Tento deň sa navždy zapíše do dejín. Vo štvrtok 24. februára roku 2022 spustila armáda Ruskej federácie po tom, ako sústredila na hraniciach do 200-tisíc vojakov, inváziu na Ukrajinu. Po protiprávnej anexii Krymu a spustení vojny v Donbase čelí Kyjev doposiaľ najväčšej vojenskej skúške. Zábery ruských tankových kolón smerujúcich na Kyjev, Charkov a Černihov šokovali verejnú mienku.

Zatiaľ čo ruský prezident Vladimir Putin sa v prejavoch snaží odôvodniť svoje kroky bezpečnosťou separatistických republík v Doneckej a Luhanskej oblasti, Kyjev mobilizuje medzinárodnú scénu do protivojnovej koalície. Intenzívne boje na Ukrajine a diplomatické nasadenie naprieč svetom dokazuje, že v súčasnosti sú ľudia svedkami bezprecedentného ozbrojeného konfliktu.

Motív je jasný

Jednou z najvýznamnejších otázok posledných dní je otázka motivácie Moskvy pre taký zásadný krok. „V skutočnosti je sovietska Ukrajina produktom boľševickej politiky a možno ju preto právom nazvať Ukrajinou Vladimíra Iľjiča Lenina. Bol jej tvorcom a architektom,“ znelo počas prejavu V. Putina, ktorý predniesol v súvislosti s uznaním samozvaných ľudových republík v Luhansku a Donecku k národu. Kremeľské vnímanie dejín je založené na základnej téze, ktorá rozpad Sovietskeho zväzu a jeho sféry vplyvu považuje za ekvivalent národnej katastrofy. „Len čo sme na nejaký čas stratili dôveru v seba, ukázalo sa, že rovnováha síl vo svete bola narušená,“ tvrdil občanom ruský prezident. 

Udalosti posledných dní sú však jasným dôkazom premeny ruského režimu. Štát, ktorý napriek výraznému oslabeniu dokázal v minulosti účinne vyvíjať obrovský vplyv na krajiny bývalého Sovietskeho zväzu, sa musí v súčasnosti spoliehať na vojenský tlak a podporu nepopulárnych režimov. Tam, kde Moskve kedysi stačila skupinka spriatelených priemyselníkov a oligarchov, sú dnes nevyhnutné desaťtisíce vojakov a masívne obete. 

Zaspal dobu

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa