Riešenie predvídateľných problémov na poslednú chvíľu patrilo k typickým znakom bývalej vlády Igora Matoviča. Jeho kabinet s príchodom nového roka zavrel väčšinu domácich obchodov a prevažne slovenských podnikateľov nechal napospas osudu. Ako zaplatiť výdavky pri nulových tržbách? To je dnes hlavná otázka majiteľov zatvorených prevádzok. Odpoveď však neprichádza. Politici doteraz nepredstavili jasný plán na prekonanie krátkodobých problémov v čase tvrdého lockdownu.

Od vypuknutia pandémie ubehol už viac než rok, novým premiérom je Eduard Heger, nič sa však nezmenilo, pokračuje sa v nastavenom kurze hasenia problémov na poslednú chvíľu. Staronová vláda sa rozhodla zvýšiť pomoc podnikateľom z oblasti gastronómie a cestovného ruchu o 120 miliónov eur. K pomoci pre obchody zatvorené viac ako tri mesiace sa zatiaľ nedostala.

V takto fungujúcom systéme podnikatelia nemajú šancu plánovať. Pre absenciu jasných pravidiel si nedokážu spočítať, či je výhodnejšie definitívne zavrieť alebo pomocou vlastných úspor a nízkej štátnej podpory prežiť až do otvorenia ekonomiky. V mnohých prípadoch ide o zásadné rozhodnutie, keďže prípadná chyba môže spôsobiť obrovské dlhy a doživotné starosti s exekútormi.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa