Vláda hľadá ďalšie formy pomoci pre energeticky náročné firmy

Pre tie energeticky náročné podniky, ktorým by nemusela stačiť doteraz avizovaná všeobecná pomoc s cenami energií, sa v týchto dňoch hľadajú osobitné riešenia. V televíznej diskusii to uviedol minister práce Milan Krajniak zo strany Sme rodina. Takých firiem je podľa neho približne 100 vo výrobnej sfére a ďalších 100 až 150 v oblasti služieb.

„Môžeme urobiť niečo s cenami, vieme niečo vyriešiť prostredníctvom dotácie a tretia vec, vieme rozložiť tie vysoké náklady na niekoľko rokov dopredu,“ priblížil možnosti minister. O detailoch nechcel hovoriť.

„Je to tak, že sa nehádame cez médiá, keď bude výstup, predstavíme,“ dodal. Podľa jeho partnera v diskusii opozičného poslanca Národnej rady SR a predsedu jej finančného výboru Mariána Viskupiča z SaS zatiaľ opatrenia vlády v oblasti cien energií vyvolávajú viac otázok ako odpovedí.

„Vláda rozpráva, že pomôže, stále nič nie je na stole. Bohužiaľ, realita je taká, že vláda robí aj opačné kroky, ktoré škodia,“ povedal. Niekedy je podľa neho najlepšie firmy nechať fungovať a neškodiť im.

„Nie je to len o tom, čo im dať. Neberme im, nezhoršujme im podmienky,“ podčiarkol M. Viskupič. Jedno z opatrení, ktoré podľa neho škodia aj veľkým firmám, je navrhovaná zmena v osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach.

„Tie firmy, ktoré zarábajú na kríze, by mali platiť viac a malo by sa to použiť na pomoc ľuďom. Zvýšený odvod sa netýka žiadnej firmy, ktorá je v strate,“ reagoval minister Milan Krajniak.

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič
Zdroj: TASR/AP
Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič

Nákupy plynu skoordinuje Šefčovič

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová poverila podpredsedu EK Maroša Šefčoviča, aby viedol rokovania o budúcich spoločných nákupoch zemného plynu pre členské štáty EÚ, ktoré budú mať záujem o tento program nákupov.

Pripojí sa k tímu v rámci Komisie, ktorého členmi sú komisárka pre energetiku Kadri Simsonová, komisárka pre finančné služby Mairead McGuinnessová, komisár pre vnútorný trh Thiery Breton a podpredsedníčka EK Margrethe Vestagerová, ktorá rieši rámce štátnej pomoci.

Kontrolóri odhalili nedostatky samospráv

Samosprávy na Slovensku ročne rozhodujú o využití bezmála 10 miliárd eur a spravujú majetok za stovky miliárd eur, upozornil Najvyšší kontrolný úrad. Častým problémom pri kontrolách býva nedodržanie pravidiel rozpočtovania a účtovníctva, ale aj princípov transparentného verejného obstarávania.

Prejavujú sa aj problémy súvisiace s delením právomocí medzi zastupiteľstvom a primátorom či starostom. Nadužíva sa princíp osobitného zreteľa pri predaji a prenájme nehnuteľností. NKÚ vidí rezervy aj v nastavovaní vnútorného kontrolného systému na magistrátoch.

Ropná veľmoc Rusko končí

Rusko rýchlo stráca podiely na trhoch s energiami a už ich nezíska naspäť. Už nikdy nebude ropnou veľmocou, tvrdí v správe Medzinárodná energetická agentúra (IEA). Prepad odvetvia v krajine sa podľa nej deje s rýchlosťou, ktorú si málokto dokázal predstaviť. Ruský export fosílnych palív sa v žiadnom z reálnych scenárov nevráti na úrovne z roku 2021.

Európske možnosti v strednej Ázii

Stredná Ázia a Európa sa zbližujú a sú čoraz viac prepojené. Povedal to predseda Európskej rady Charles Michel po stretnutí s kazašským prezidentom Kasymom-Žomartom Tokajevom v Astane. Diskutovali o tom, ako ochrániť stredoázijské ekonomiky pred vplyvom protiruských sankcií a o možnostiach presunúť tam výrobné závody.

Ľudia strácajú motiváciu v práci

Zamestnanci sú dnes v práci nespokojnejší ako v minulosti, klesla ich motivácia a nadšenie. Dve tretiny z nich po pandémii zmenili životné priority. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Profesia a Slovenskej sporiteľne uskutočneného v auguste na vzorke 113 firiem a 4 910 zamestnancov.

Najhoršie v ňom dopadla spokojnosť ľudí v práci, ktorej zníženie spozorovalo 75 percent firiem. Motivácia pracovať je nižšia na 71 percentách pracovísk. Asi 70 percent firiem pozoruje na zamestnancoch stratu nadšenia a angažovanosti. Poklesli aj lojalita, pracovná morálka, práca v tíme či produktivita.

Zamestnanecká časť prieskumu potvrdila, že veľa ľudí zmenilo priority. Budovanie vzťahov s priateľmi a rodinou je teraz dôležitejšie pre 29 percent respondentov, približne štvrtina venuje viac času sebe a 13 percent vyhľadáva možnosti kariérneho rastu. Aj zamestnanci vnímajú pokles nálad na trhu práce.

Zníženie motivácie priznalo 45 percent a 39 percent uviedlo, že pracuje s menším nasadením. Väčšina ľudí je otvorená zmene zamestnávateľa. Uvažuje o nej 68 percent respondentov prieskumu. Firmám potom nenahráva ani nedostatok kandidátov na trhu práce.

Nová linka pre Knauf Insulation

Zvýšiť kapacitu výroby nainštalovaním novej výrobnej linky plánuje spoločnosť Knauf Insulation Nová Baňa. Investícia asi za 50 miliónov eur bude umiestnená v existujúcom objekte v areáli závodu s priamym technologickým napojením na jestvujúci stav.

Výstavba sa predpokladá na budúci rok, výrobný proces sa začne na jar 2024. Prevádzka novej výrobnej linky zamestná dovedna 40 pracovníkov.

42,9 miliardy

Vklady Slovákov v bankách predstavovali v auguste približne 42,877 miliardy eur. Z toho na bežných účtoch leží 26,792 miliardy eur a termínované vklady predstavovali 7,459 miliardy eur. Údaje zverejnila Národná banka Slovenska.

56 773 slovenských firiem

Počet firiem, ktoré v SR každý rok prejdú do zahraničných rúk, rastie. Od januára 2022 odpredalo firmy zahraničným majiteľom približne tritisíc podnikateľov. V rukách vlastníkov z iných krajín je tak 56 773 slovenských firiem.

24,9 percenta

Nemecká vláda umožní čínskej lodnej spoločnosti Cosco prevziať podiel 24,9 percenta v prevádzkovateľovi najväčšieho kontajnerového terminálu CTT v Hamburgu. Pôvodne to malo byť 35 percent, proti predaju sa však zdvihol odpor.

9,5 percenta

Globálne porovnateľné tržby (same-store sales) spoločnosti McDonald’s Corp. prekonali v treťom kvartáli očakávania a narástli o 9,5 percenta. Počítané v dolároch však tržby medziročne klesli o 5 percent na 5,87 miliardy dolárov.

Ďalšie dôležité správy

Intel
Neprehliadnite

Nárast akcií AMD kvôli dopytu po čipoch z dátových centier