Najviac ľudí má pritom peniaze uložené v produktoch, pri ktorých sa môžu k svojim peniazom kedykoľvek dostať. Bežné účty sa na celkových vkladoch domácností podieľajú viac ako jednou polovicou. Kto však necháva svoje peniaze na účte, musí sa zmieriť s tým, že nezíska žiadne zhodnotenie. Tri banky núkajú na zostatkoch na účte sadzbu vo výške 0,01 percenta, všetky ostatné dávajú nulu.

Termínované vklady strácajú

Kým na bežných účtoch peniaze pribúdali, termínované vklady skončili za prvý polrok v mínuse. Aj im škodí nízke úročenie. Získať zhodnotenie čo i len trochu vzdialenejšie od nuly je čoraz vzácnejšie.

Len tri banky núkajú pri vklade vo výške 5-tisíc eur na jeden rok úrok vyšší ako 0,3 percenta. Podobné je to aj pri vkladoch na tri roky. Len v dvoch bankách možno získať ročný úrok prevyšujúci jedno percento. Ďalšie tri banky dávajú 0,5 až 0,65 percenta. Všetky ostatné banky núkajú maximálne 0,25 percenta ročne.

Odliv peňazí z bánk by mohol nastať, keby finančné domy začali sporiteľov „trestať“ za to, že v nich majú vložené peniaze, negatívnymi úrokmi. Túto stratégiu v súčasnosti skúša 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa