Dokonca si v bankách uložili dvaapolnásobne viac nových prostriedkov ako rok predtým. V reči čísiel do bánk pribudli viac než štyri miliardy eur čerstvých vkladov od klientov. Celkove boli medziročne vyššie takmer o desatinu. Žiadny iný národ v eurozóne sa k svojim bankám tak štedro nepostavil. V priemere tam vklady stúpli len o čosi viac než jedno percento, v mnohých krajinách klesli. Keďže banky si vedia na trhu požičiavať i za nulu, vklady od klientov pre ne nie sú až taká výhra. No dôležité sú pre riadenie rizika.

Nielen retail, aj podniky

Retailové vklady vzrástli vlani najrýchlejšie od vypuknutia krízy, takmer o deväť percent. Vyššia zamestnanosť, platy a bezinflačné prostredie totiž nechali ľuďom v peňaženke viac prostriedkov. Doniesli ich do bánk aj napriek tomu, že banky popri zlacňovaní úverov znižovali aj úrokové sadzby vkladov.

Kým sa ceny depozitov za rok znížili v priemere o 0,7 percenta, do bankových kás pribudlo od domácností nových 2,45 miliardy eur. Väčšinou putovali na netermínované úložky. Tie stúpli takmer o pätinu. Nič sa nezmenilo ani na ústupe ľudí od termínovaných vkladov, klesli už tretí rok za sebou. I keď odklon od nich sa pribrzďuje.

Vklady v bankách vlani šialene rástli

Trhové podiely sa podľa centrálnej banky veľmi nemenili. Slovenská sporiteľňa, VÚB, Tatra banka a ČSOB mali vo svojich bilanciách tri pätiny všetkých vkladov. Stredné a menšie domáce banky pätinu, stavebné sporiteľne si z koláča vkladov odhrýzajú desatinu. Zvyšná patrí malým zahraničným bankám pôsobiacim pod Tatrami.

Výrazne sa zvýšil aj príspevok podnikovej klientely k tvorbe nových vkladov v bankách. Podľa Národnej banky Slovenska (NBS) rástli vklady podnikov nepretržite počas celého vlaňajška. Medziročne sa v decembri zvýšili temer o 12 percent a je to dôsledok pozitívneho ekonomického vývoja, ktorý sa premietol do rastu tržieb. Podobne ako to bolo u obyvateľstva, i firmy uprednostňovali netermínované vklady, termínované klesali. Priemerná úroková sadzba vkladov sa pritom zosunula len na 0,1 percenta.

Likvidita

Ako upozorňuje NBS, vlani sa ďalej prehlboval časový nesúlad aktív a pasív bánk. Rýchlo rástli dlhodobé úvery, najmä hypotéky, no na druhej strane pribúdali krátke vklady hlavne na bežných účtoch. „Spomedzi krajín eurozóny má slovenský bankový sektor najvyšší podiel 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa