„Klienti privátneho bankovníctva investujú prevažne do tradičných, skôr konzervatívnych investícií. V rámci diverzifikácie svojho majetku však istý priestor ich portfólia tvoria aj alternatívne investície, súvisiace s ich záujmami či koníčkami. Patrí sem napríklad investovanie do nehnuteľností, drahých kovov, umeleckých diel či do vína,“ vysvetľuje riaditeľ Erste Private Bankingu na Slovensku Michal Orlovský.

Ťažšie ich speňažiť

Takáto investícia nie je pre každého. Investor sa musí zmieriť s nižšou likviditou, keďže drahý obraz či vzácnu fľašu vína je ťažšie premeniť na hotovosť. V porovnaní s bežnými investíciami je potrebné zvoliť aj dlhší investičný horizont, aby sa vložené peniaze dokázali zhodnotiť.

Pamätať treba aj na potrebu dodatočných nákladov. „Autá a veterány treba garážovať a opravovať, víno a známky uschovávať, drahé diela poistiť a starodávny nábytok ošetrovať,“ vysvetľuje analytik spoločnosti Across Private Investments Jakub Rosa.

Víno, whisky či obraz. Dokážu potešiť, ale aj zarobiť

Zdroj: Profimedia.cz

Napriek tomu, že investície do luxusných produktov sa výrazne líšia od investovania napríklad do podielových fondov či akcií, v niektorých prípadoch sa začínajú už na seba podobať. Napríklad archívne víno má svoj vlastný index Liv-ex, ktorý ponúka denný monitoring cien.

„Investície do vína tak môžu byť z alternatív jedny z najlikvidnejších,“ tvrdí Roman Hajduk, riaditeľ pre privátnu klientelu UniCredit Bank na Slovensku. S úsmevom dodáva, že víno je likvidné aj z iných dôvodov, keďže ho možno vypiť.

Ak niekto zhodnocuje svoje peniaze prostredníctvom produktov, o ktoré sa zaujíma a má o nich prehľad, znamená to pre neho veľkú výhodu. „Pri alternatívnych investíciách je veľmi dôležitá

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa