Vysoké školy čaká audit výskumnej infraštruktúry. Ministerstvo školstva spúšťa projekt, ktorý má zmapovať počet a vybavenie výskumných parkov a laboratórií na Slovensku. Uskutočnia ho analytici Svetovej banky v spolupráci s ministerstvom školstva, Výskumnou agentúrou a Centrom vedecko-technických informácií.

„Audit je kľúčovým prvkom ďalšieho rozvoja Slovenska v súlade s národnými a medzinárodnými potrebami. Prispeje k zefektívneniu využívania finančných prostriedkov a umožní optimalizáciu procesov,“ tvrdí ministerka školstva Martina Lubyová.

Po tom, ako analytici Svetovej banky audit ukončia, bude s nimi ministerstvo konzultovať vytvorenie cestovnej mapy na maximalizáciu využitia výskumnej infraštruktúry a jej ďalší rozvoj. Má sa vychádzať z cieľov stratégie RIS3. Analytici budú pracovať na dokumentoch do konca mája tohto roka a ministerstvo za ich služby zaplatí 300-tisíc eur.

V uplynulých rokoch vznikli na verejných vysokých školách desiatky vedeckovýskumných centier a centier excelentnosti s moderným vybavením. Potreba rezortu upratať si v infraštruktúre môže súvisieť s problémami pri ich využívaní.

Viac peňazí, menej študentov. Vysoké školy majú na lepšie výsledky

Zdroj: TASR

Mnohým školám nezostali peniaze na prevádzku týchto zariadení a pravidlá ich použitia komerčnými subjektmi sú prísnejšie než v mnohých iných členských krajinách Európskej únie. Bez ohľadu na to, či práve toto sú dobre investované peniaze, ktoré pomôžu Slovensku zlepšiť pozíciu vo výskume, našim vysokým školám by sa určite viac zišli iné opatrenia.

Financie rastú, kvalita nie

Nie sú to len desiatky miliónov eur z Bruselu, ktoré v uplynulých rokoch zlepšili podmienky na vedu a výskum na vysokých školách na Slovensku. Za predchádzajúcu

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa