Prelomový projekt začali v októbri stavať vo Viedni, v novej štvrti Seestadt Aspern. O budove s 24 podlažiami hovoril jej architekt Oliver Sterl, ktorý projekt prezentoval v Bratislave na podujatí Salón drevostavieb.

Holzhochhaus Wien je dnes najvyšší drevodom na svete vo výstavbe. Popri architektúre ste sa zrejme viac ako obvykle museli zaoberať technickou realizovateľnosťou projektu. Čo to znamenalo?

Holzhochhaus stojí na okraji štvrte pri východe zo stanice metra. Dôležité bolo vytvoriť budovu, ktorá na toto miesto prinesie život a bude orientačným a identifikačným bodom novej štvrte. Zároveň sme museli riešiť zatienenie ostatných budov. Na základe tejto urbanistickej situácie sme vyvinuli územný plán zástavby. No a napokon prišla téma postaviť budovu, ktorá je vysoká 84 metrov, z dreva.

Umožňovali to predpisy?

Viedenský stavebný poriadok hovorí, že budovu vyššiu ako 22 metrov nie je možné stavať s drevenou konštrukciou. Podľa iného bodu ak nespĺňate podmienky stavebného poriadku, musíte dokázať, že viete splniť bezpečnostné predpisy, z ktorých vychádza. Presne to sme urobili a v diskusii so správnymi orgánmi sme zaručili splnenie bezpečnostných predpisov.

„Ak dokážeme postaviť takýto veľký dom z dreva, porazíme strach z drevostavieb.“ Oliver Sterl, RLP Rüdiger Lainer + Partner

Hovoríte o protipožiarnej ochrane?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa